Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Jachtařské destinace

BRITSKÉ PANENSKÉ OSTROVY - POHODOVÝ JACHTING

Chráněná kotviště na BVI lákají jachtaře z celého světaBVI, Britské Panenské ostrovy čítají kolem 50 ostrovů a ostrůvků, které se rozprostírají asi 80nm severozápadně od známého francouzsko-holandského ostrova St. Martin s ještě známějším letištěm Princess Juliana International Airport, které se řadí k nejextrémnějším na světě. Pokud poplujete z BVI na západ přes US Virgin Islands, čeká vás asi za 50nm Dominikánská republika na ostrově Hispaniola.
BVI mají pro jachting mimořádně příznivé podmínky, protože podobně jako Seychely v Indickém oceánu, i Britské Panenské ostrovy leží na desce mořského dna o hloubce do 50m, na jejíž hranách se velké oceánské vlny rozbijí a tvoří se nové, mnohem menší. Příznívý a stálý vítr, chráněná a snadno přístupná kotviště, malé vlny, neznatelný příliv a minimální proudy jsou spolu s krásnými korály a plážemi s průzračnou vodou hlavními plusy této oblíbené zimní jachtařské destinace v Karibiku.

Britské Panenské ostrovy (BVI), marina Soper's Hole, TortolaBVI, Britské Panenské ostrovy objevil Krištof Kolumbus na své druhé výpravě a dal jim název Santa Ursula. Do roku 1960 byly spravovány spolu s ostrovy St. Chris a Nevis jako kolonie administrátorem zastupujícím briskou vládu. Ekonomika BVI patří k nejlepším v Karibiku, největší zisky plynou z turistického ruchu a offshorových společností. I když název ostrovů zní Britské, jsou spíš americké a Američané jsou taky nejčastějšími návštěvníky. Obchody jsou zásobovány z nedalekých US Virgin Islands a najdete v nich velký výběr zboží po vzoru amerických supermarketů.

Zajímavá větší města nenajdete na BVI ani jinde v Karibiku (s výjimkou Kuby), jedná se spíš o osady s roztroušenými domy. Některé z ostrovů jsou zelené a porostlé hustou buší, většina je ale porostlá nízkou vegetací, nebo úplně holá a vyprahlá. Kromě vynikajících jachtařských podmínek, které jsou velmi vhodné i pro méně zkušené a začínající jachtaře, je velkým lákadlem průzračné a teplé moře bez velkých vln a proudů. Většina kotvišť je vybavena bójkami, za které se platí 30-60 USD za noc. V místech vyhlášených rezervací jsou bójky různé barvy, některé jsou určeny jen pro lodě s turisty, další pro plachetnice a katamarany a nejmenší bóje nejblíž pobřeží jsou určeny Katamarany kotvící u pláže resortu na Peter's Island, Britské Panenské ostrovy (BVI)pro nafukovací čluny. Mnoho klasických marin "chorvatského typu" na BVI kromě Tortoly nenajdete, ale některé luxusní resorty (např. na ostrově Peter Island) mají vlastní marinu a přijímají hosty. Za poplatek kolem 60-100 USD na 24hodin můžete využít stání u mola s elektřinou i vodou a navíc veškeré venkovní vybavení resortu zdarma, v restauracích a ostatních areálech objednané služby platíte. Vzdálenosti mazi ostrovy jsou na BVI malé a z jenoho ostrova na druhý je vždy dobře vidět.

K nejzajímavějším ostrovům patří Virgin Gorda s obrovskou a dokonale chráněnou zátokou Gorda Sound, ze které je na dohled ostrůvek Necker. Necker vlastní miliardář a dobroduh Richard Branson, který bývá se svým high-tech katamaranem účastníkem světoznámého jachtařského závodu s názvěm BVI Spring Regata. Vedlejší ostrov prý patří Petru Kellnerovi. V jižní části ostrova Virgin Gorda je přírodní rezervace Bath, která je považována za jedno z nejkrásnějším míst Karibiku, ale je vždy přeplněná loděmi. Pokud se vám Bath líbí, vydejte se na příští charter na Seychely, kde najdete vyhlazené žulové kameny doslova na každé pláži každého ostrova. Na severozápadní části ostrova v zátoce Little Dix bay postavil luxusní komplex, který je dodnes obsazen na dlouhou dobu dopředu americký magnát Rockefeller.

ostrov Anegada, BVI (Britské Panenské ostrovy) je unikátním korálovým ostrovem v KaribikuZcela mimořádným ostrovem v celém Karibiku je nízká korálová Anegada, velmi podobná Britské Barbudě, která je stejně jako Anegada pohřebištěm mnoha lodí, jejichž posádky nízko položený ostrov (max. výška je jen pár metrů) zahlédly příliš pozdě. Ale zatímco Barbuda je hodně uzavřeným ostrovem s jednou osadou a dvěma velmi luxusními hotely s vlastním letištěm, kde se pravidelně scházejí světové celebrity, Anegada je prostý ostrov otevřený návštěvníkům a jachtařům zejména. Jeho severní pobřeží s neskutečně krásnými plážemi a fantastickým šnorchlováním stojí za cestu taxíkem přes ostrov.

K typickým živým karibským ostrůvkům patří Jost Van Dyke s prázdninovými bungalovy, jednoduchými restauracemi a mnoha bary, včetně vyhlášeného Foxy's baru.

V západní části ostrova Tortola se staví luxusní vilová čtvrt s výhledem na oceán a v Soper's hole vznikla příjemná, ale hodně plná marina s obchůdky a restauracemi.

Na BVI je mnoho zajímavých míst pro potápění a šnorchlování, včetně vraku parníku RMS Rhona, který leží v hloubce 10-30m nedaleko ostrůvku Salt Island. S místními dive centry se dá domluvit na vyzvednutí potápěčů z paluby jachty a jejich přivezení na jiné kotviště, aby posádka nemusela na potápěče čekat na jednom místě.

Pokud Vás BVI zaujaly, neváhejte se na nás obrátit, rádi Vám zajistíme jachtu nebo katamaran pro charter a doporučíme, nebo zajistíme i další služby. Letecké spojení na BVI je poměrně drahé a přímé lety z Evropy nejsou k dispozici, přestupovat na místní let malým letadlem je možné na jiných karibských ostrovech.

Požadavek na charter na Britských Panenských ostrovech nám můžete odeslat přes formulář v našem hlídacím psovi.