Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Jachtařské destinace

KARIBSKÝ JACHTING S PŘÍCHUTÍ FRANCIE II. - Z MARTINIKU NA GRENADINY

Nebýt palem, které vám naznačí, že jste někde v karibských oblastech, tak byste si MARTINIK mohli splést s nějakou francouzskou provincií. Většina návštěvníků přilétá z Francie (80%) a místní obyvatelé mluví většinou francouzsky nebo kreolsky, angličtinu uslyšíte vzácně. Na druhou stranu je Martinik dynamicky se rozvíjející ostrov s jedinečnou karibskou kulturou, která dlouhé věky vzdorovala francouzské nadvládě. Je vulkanického původu a jeho nejvyšším vrchlolem je činná sopka Mt. Pelée, která vybuchla naposledy v roce 1902, kdy vymazala z mapy tehdejší hlavní město St. Pierre. Trosky města jsou dodnes nejnavštěvovanější památkou ostrova. Nynější hlavní město Fort-de-France, přirovnávané k Marseille, je největším městem na frankofonních Malých Antilách. Většina ostatních měst jsou moderní provinční sídla spojená s hlavním městem dvouproudovou dálnicí. Nicméně třetina ostrova je pokryta lesy a ostrov je od pradávna nazývám ostrov květin. Ostatní části ostrova tvoří babánovníková, ananasová a třtinová pole. Než vstoupíte na tuto vzdálenou výspu Galů, důkladně osvěžte svoji francouzštinu.

Na Martiniku je příjemné tropické klima celý rok, ale nejvíce navštěvovaný je v suchém období od prosince do května, kdy jsou průměrné teploty 26-27 st. V období dešťů od června do listopadu prší intenzivně každý den, nejvíce srážek pak bývá v září.

Když na Martinik připlul Kryštof Kolumbus, byl obydlen karibskými Indiány, kteří ostrov nazývali Madinina - ostrov květin. Od roku 1636 je vydaný králem Ludvíkem XIII. dekret potvrzující právo využívat africké otroky na francouzských Malých Antilách, takže osadníci pomocí otroků rychle zúrodnili ostrov. Ostrov se snažili ovládnout i Britové (1794-1815), ostrov v tuto dobu prosperoval díky prodeji cukrové třtiny na britské trhy. A zřejmě se díky okupaci vyhnul zmatkům a krveprolití v průběhu Francouzské revoluce, na konci napoleonských válek Británie vrátila ostrov Francii.  

Na Martiniku se v sobě spojují francouzské tradice s karibsko-kreolskou kulturou. Martiničané dbají na zdvořilost, vhodné oblékání a komunikaci, narozdíl od ostatních karibských národů. Návštěvníci se s tím setkají například v hotelových restauracích, kde se mnohdy vyžaduje společenský oděv. Na tuto skutečnost upozorňuje cedulka s nápisem: tenue correcte exigée. Na ostrově je běžné koupání v moři nahoře bez.

Martinik je druhým největším ostrovem ve francouzských Malých Antilách, přibližné rozměry jsou 65km x 20km. Nejvyšší horou je Mt. Pelée na severu ostrova. Martinik má členité pobřeží s mnoha zálivy a zátokami, z hor porostlých deštnými pralesy teče spousta krátkých řek. Na ostrově se setkáte s velkou rozličností fauny a flóry od kapradin, bambusů, popínavé révy a vzácnými stromy jako mahagon, palisandr, gumovník ...Sušší jih ostrova pokrývá savana se sukulenty a trávami - kaktusy, akácie, balzám, logwood, frangipani...Ve volné krajině jsou nápadné buganvilie, červený ibišek a žlutě kvetoucí allamanda. Ze zvířat stojí za zmínku chameleoni, vačice, promyka mungo a jedovatý had krovinář.