Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Jachtařské destinace

SPORADY- KLIDNÝ JACHTING A LA MAMMA MÍA

Sporady patří k dosud neobjeveným oblastem pro pronájem lodí. Výběr plachetnic a katamaránů pro charter však není veliký. Název Sporades znamená řecky rouztroušené, asi díky poloze ostrovů v Egejském moři. Severní Sporady jsou narozdíl od vyprahlých ostrovů, jako jsou Kyklády, překvapivě svěží a bujné. Již od dávných dob sem lákají osadníky i piráty borovicemi porostlá pohoří, hojné prameny, nekonečné množství pláží a skryté zátoky. Ostrovy mají totiž své kouzlo různorodé krásy: skály, strmá pobřeží, zlaté pláže s křišťálovou vodou, vzduch provoněný vůní borovic, fantastickým západem slunce a náladou pobřežních taveren. Nádhernou přírodu a malebné vesničky si vybrali filmaři jako kulisu pro známý muzikál Mamma Mia s Meryl Streep v hlavní roli.

Sporady jsou známé svou osobitou architekturou jednotlivých vesniček, které jsou stavěny do tvaru amfiteátru (tedy kruhovitě) a většinou se zde nacházejí bílé domečky a dvou nebo tříposchoďové domky v benátském stylu s malými květinovými zahrádkami.

Skiathos, Skopelos, Alonissos a Skyros patří mezi čtyři obydlené oblasti tohoto souostroví, a samozřejmě Euboia. Desítky okolních ostrovů je neobydlených a jsou součástí Národního mořského parku Alonnisu a Severních Sporad. 
Skiathos

Narozdíl od ostatních ostrovů je kosmopolitním ostrovem s mezinárodním letištěm, kam velká letadla přistávají  přímo nad stěžněmi jachet. Správní středisko ostrova Skiathos má dvojitou přístavní zátoku rozdělenou borovicemi porostlým ostrůvkem Bourtzi. Nábřeží je plné voňavých pekařství, cukráren, taveren,  barů, elegantních butiků a starožitnictví. Stojí za to se vydat labyrintem romantických dlážděných uliček až na vrcholky dvou pahorků, kterým vévodí kostely  z 19 st., z nichž se otevírá úžasná podívaná na přístav dole a na  červené střechy tamních domů. Skiathos se v porovnání s jinými řeckými ostrovy řadí mezi ty menší s rozlohou jen 61 km². Ač je to neuvěřitelné, jediná silnice spojující letiště na severovýchodě ostrova s jihozápadním pobřežím měří pouhých 17 kilometrů. Na Skiathu najdete neuvěřitelné přírodní scenérie a desítky překrásných rozmanitých pláží a zátok. Vegetace pokrývá téměř celý ostrov, tisíce borovic a olivovníků i vinohrady, dotvářejí unikátní barevné kombinace, které nadchnou každého jachtaře. Severní pobřeží ostrova je skalnaté, tvořené mnoha jeskyněmi a několika přírodními zátokami, kam se dostanete pouze lodí. Nejznámější pláž Lalaria je doslova zaříznutá do skalnatého pobřeží. Jihovýchodní pobřeží ostrova je více přístupné a najdete zde většinu turistických letovisek včetně hlavního města ostrova, přístavu Skiathos. Celé jižní pobřeží je lemováno kouzelnými malými zálivy a plážemi.


Skopelos

Sousední ostrov Skopelos je druhým největším ostrovem Severních Sporad. Leží mezi Skiathem a Alonnissem a bývá také nazýván „smaragdem Egejského moře“. Ostrov pokrývá bujná vegetace a jeho břehy tvoří krásné písečné pláže. Délka ostrova Skopelos je asi 45 km, šířka okolo 12 km. Je to ostrov velice klidný a malebný s hustými jehličnatými lesy, označován jako jeden z nejzelenějších v celém Řecku. Doposud odolával masové turistice a to pravděpodobně proto, že nenabízí žádné větší rušnější letovisko a dopravit se na něj je možné pouze lodí ze sousedního ostrova Skiathos. Severovýchodní pobřeží je velice strmé a tvoří ho většinou skalnaté útesy. Skopelos patří mezi městské památkové zóny a je unikátním příkladem původní architektury. Hodiny se můžete procházet klidnými ulicemi a prozkoumávat byzantské kostely či si prohlédnout ruiny starého benátského hradu ze 13. století. Vnitrozemí ostrova Skopelos je poseté kapličkami, kláštery, tradičnímy domečky a poutními místy, které jsou doslova zaryté v překrásné vegetaci. Ostrov je proslulý svými vynikajícími broskvemi a švestkami. Dějiny Skopelu jsou podobné jako u všech ostrovů této oblasti. Od roku 1204 byl 300 let pod nadvládou Benátek, poté patřil několik staletí Turkům. Za návštěvu stojí malebné městečko Chóra.


Alonissos
Alonissos je proslulý svou panenskou přírodou a význačný svou faunou a florou. Je součástí mořského parku založeného v roce 1992. Park vznikl na ochranu ohroženého tuleně středomořského „monachus-monachus“ a veškerého křehkého mořského ekosystému. Je to klidný ostrov, kde se nachází několik menších vesnic s křivolakými uličkami a překrásnou architekturou. Patitiri je hlavním městem Alonissu. V roce 1965 se fyziognomie ostrova mírně změnila v důsledku silného zemětřesení, které zničilo téměř celý obydlený ostrov, proto se místní lidé přestěhovali a vybudovali si své příbytky na bezpečných místech. Asi 12 km od Patitiri leží rybářská oblast Steni, která se řadí mezi významné egejské rybářské střediska. Pokud chce člověk utéct od civilizace, toto je ideální místo.

Skyros

Ostrov byl ve své historii vždy důležitou obchodní křižovatkou v Egejském moři a to nejen díky své poloze, ale i vysoko položenému centru, čímž se stal obtížně přístupný pro jeho dobyvatele. Největší město ostrova, které se také jmenuje Skyros, vyniká fascinující směsicí krychlových domů v kykládském stylu , byzantských kostelů a prostorných náměstí. Leží nad pobřežím v severní části ostrova na vysoké skále s hradem krále Lykoméda, o němž je zmínka v Illiadě. Starověký Skyros ovládal král Lykomédes, po kterém je nazván zdejší hrad. Lykomédes zabil Thésea, krále Atén, tak, že ho shodil z útesu dolů do moře. Tělo Thésea bylo po 40 letech nalezeno a dovezeno zpět do Atén, kde byl formálně pohřben. Další legenda se pojí k postavě Achillea, kterého sem poslala jeho matka, aby mu zabránila v tažení na Tróju, kde mu byla předurčena smrt. Bohužel lstivý Odysseus ho na ostrově nalezl a přemluvil ho, aby se s ním vydal dobýt Tróju. Skyros proslul poníky, které mnozí považují za stejné plemeno jako koně zachycené na parthenonském vlysu. S jistotou lze tvrdit, že tato zvířata byla od starověku chována výlučně na Skyru a dodnes se vyskytují ve zdejší divoké přírodě, zejména na jihu.

 
Euboia
Euboia je po Krétě druhým největším ostrovem Řecka. Je rozdělena do tří částí – na severní, střední a jižní regiony. Každá z těchto oblastí zahrnuje spoustu krásných vesnic a pobřežních míst, které stojí za návštěvu. Někomu se může zdát, že není na ostrově, jelikož se Euboia nachází v těsné blízkosti pevninského Řecka a snadno se sem každý dostane po mostě spojující pevninu s ostrovem. Podobně jako ostatní ostrovy Sporad, i Euboia se stala ve starověku a v benátském období významným obchodním centrem spojující Atény a dnešní severní Turecko.