Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Jachtařské destinace

KUBA - FIDEL CASTRO ODEŠEL NA ONEN SVĚT, R.I.P.

Fidel Castro, ikona kubánské revoluce a symbol studené války, zemřel v Havaně 25.11.2016 ve věku 90. let. Na jeho smrt reagují téměř všichni světoví státníci. Pro jedny je kultovním revolučním vůdcem - jako třeba pro Venezuelu, Salvador a další státy v Latinské Americe, pro druhé tyran a zločinec. Pohřeb se bude konat 4. prosince 2016.
 
Kuba je zajímavou jachtařskou destinací a proto Ti, kdo se na Kubu chystali nebo chystají, by neměli váhat, pokud chtějí poznat Kubu před tím, než bude zkomercializována. My jsme navštívili Kubu naposledy v prosinci 2008 a momenty z Kuby jsme pro Vás zachytili v naší fotogalerii.
 
"Nic tak krásného jsem v životě neviděl",  zvolal Kryštof Kolumbus okouzlený krásou kubánského pobřeží a moře. Stejná slova napsal Ernest Hemingway o 450 let později.  Neméně uchváceni světlem, barvami a rytmem života této hřejivé a pohostinné země budete i vy, ať již na moři nebo na pevnině.  Nepřístupné, divoké útesy, nekonečné písečné pláže, tropické pralesy, divoké palmy a mangrovníky, skalní štíty hor, nedotknutý podmořský svět plný ryb a korálových zahrad - to je Kuba. Na ulicích a v barech neustále zní hudba, která je dědictvím minulosti  a současně tepem smíšené krve mnoha etnických skupin. Kubánci ztělesňují ducha své nespoutanné a pohostinné země, kde se sny dají snít o otevřenýma očima.

Kuba zůstává jednou z posledních neobjevených karibských destinací. Kubánský režim zatím zůstal nezměněn, ale železná opona se pootevřela i pro jachting a jachtaři jsou na jihu Kuby vítáni. Jachting na Kubě je vzdálen běžnému karibskému stereotypu, je pro soběstačné jachtaře se smyslem pro dobrodružství. GPS a satelitní přístroje jsou stále zakázány a signál mobilního telefonu očekávejte na moři jen v blízkosti Cienfuegos, Cayo Largo a Isla de la Juventud.

Počet chartrovek na Kubě můžete stále spočítat na prstech jedné ruky. Místem vyplutí je Cienfuegos, kam se z Havany dostanete nejlépe předem objednaným taxíkem nebo minibusem. Cienfuegos má sice letiště, ale bez pravidelných vnitrostátních letů. Výstavní jachtařský klub Club Nautico de Cienfuegos leží uprostřed dobře chráněné 10 mil hluboké zátoky a poskytuje všechny služby moderní mariny. Doporučujeme využít zásobování od místních chartrovek. Velké množství potravin stále není běžně k dostání, i z objednaného seznamu očekávejte ¾ úspěšnost. Rumu a piva je nadbytek. Na místním trhu v Cienfuegos, vzdáleném 10 min cesty bryčkou s koňským potahem, můžete doplnit zásoby čerstvé zeleniny a ovoce. Vzhledem k tomu, že první nejbližší malý ostrov Cayo Guano je vzdálený 7 hodin plavby ze Cienfuegos, je dobrou volbou plavba delší než týden. Pokud jste rybáři, udice s sebou!  Ulovené ryby vám, kromě humrů od místních rybářů, velmi zpestří jídelníček.  Humři jsou na Kubě kapitola sama pro sebe. Takové množství a tak velké humry neuvidíte nikde jinde na světě. Specialita místních rybářů - humr na černém pivu Bukanýr - by mohla soutěžit s recepty špičkových šéfkuchařů.


A kdy je ideální doba vyrazit na jachtu na Kubu? Právě nyní! Od konce listopadu, kdy končí období hurikánů, do konce dubna, kdy  panuje  suché období s průměrnými denními teplotami kolem 25°C. Od května do října v období vlhka jsou průměrné teploty vyšší, ale s tím také souvisí velká vlhkost a obrovské množství komárů, kteří na Kubě nedodržují běžná pravidla. Místo, aby útočili jen večer, jejich nálety očekávejte celý den.

 

 

 

V Cienfuegos si můžete pronajmou i velmi dobře vybavené katamarány a plachetnice - z nových modelů katamaránů - Nautitech 40 Open, francouzskou Bali 4.5, Lagoon 450, sportovní Catany od velikosti 41 až do 50ft. Běžnou výbavou je u těchto modelů generátor, odsolovač a solární panely, na vybraných i klimatizace.