Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Jachtařské destinace

TURECKO - BODRUM

Město Bodrum leží na členitém poloostrově, vybíhajícím do Egejského moře směrem k ostrovu Kos. Toto kouzelné město je známé především svojí typickou mediteránskou architekturou a písčitými plážemi, lemující břehy Egejského moře. Návštěvník může zavítat do více okolních měst na pobřeží i ve vnitrozemí, jako jsou například Turgutreis, Gumusluk, Yalikavak, Gundogan a Golturkbuku. Bodrum je ideální výchozí bod pro  nalodění a plavbu jak po tureckých, tak řeckých ostrovech. Počasí je zde stabilní, což zajišťuje dlouhou sezónu. 

Dnešní Bodrum je velmi živé turistické středisko a je právem označováno jako jedno z nejvýznamnějších na celém egejském pobřeží Turecka. Město je rodištěm historika Hérodota a místem posledního odpočinku krále Mausola, jehož Mauzoleum patří k jednomu ze sedmi divů světa. Vstup do stejnojmenného přístavu chrání dodnes středověká pevnost vybudovaná Řádem johanitů neboli rhodských (později maltézských) rytířů. Historický přístav je dnes vyhledávaným útočištěm jachet, které se zde zastavují během putování v Egejském moři a ve východním Středomoří. Centrum města u mariny je elegantní promenádou s obchody, restauracemi, bary a kavárnami, kam se sjíždějí k večeru návštěvníci z celého poloostrova hustou sítí místních mikrobusových spojů - dolmušů.  Kosmopolitní ráz městečka vedl návštěvníky k jeho přezdívce „turecké St-Tropez“.

Bodrum, dříve nazývané Halikarnass, není jen oblast tří specifik, tj. slunce, písek a moře, ale objevíte zde i spoustu zajímavostí a historických památek. Spojení rušného centra Bodrumi na jedné straně a starověké ruiny představující kolébku mnohých civilizací s přírodními památkami na straně druhé vytváří nezapomenutelnou atmosféru této oblasti. Sedmý div světa, Mauzoleum bylo postaveno pro krále Mausola a mělo představovat obrovskou hrobku spojující řeckou architekturu (iónské sloupy) s egyptskou (tvar pyramidy). Mauzoleum se proslavilo tak, že veškeré pozdějsí stavby podobající se halikarnasské stavbě se nazývají mauzolea. Dnes se na místě Mauzolea rozprostírá otevřené muzeum s modely a plánky, jak to zde mohlo vypadat v minulosti. Architekti rozdělují stavbu na čtyři části, nejspodnějsí se nazývá pódium, nad ním se tyčí chrám s 36 iónskými sloupy, ve třetí vrstvě se nachází střecha ve tvaru pyramidy a na úplném vrcholu je socha Artemisie na koňském spřežení, sestry a zároveň manželky krále Mausola, která tuto stavbu nechala postavit. Mauzoleum bylo bohužel zničeno ve 13. století v důsledku zemětřesení, kameny a ostatní materiál byl použit na výstavbu bodrumského hradu a některé sochy a jiné ozboby byly převezeny do muzeí. Paradoxně jich je v bodrumském muzeu nejméně, a pokud se chcete pokochat krásami tehdejší architektury, musíte zavítat do Britského muzea, kam je převezl archeolog C. Newton. Bodrumský hrad se pyšní svou jedinečností, jelikož se v něm nachází první a jediné archeologické muzeum v Turecku zabývající se podmořským životem. Hrad byl postaven v 15. století a o něco později se ho zmocnil turecký sultán. Za první světové války byla zničena jedna z jeho věží, část opevněných zdí a minaret. Věž, nazývaná Anglická, byla zrekonstruována až v roce 1978. Zajímavostí jsou názvy jednotlivých věží – Anglická, Francouzská, Italská, Německá a konečně Hadí (Španělská), což symbolizuje evropskou a náboženskou jednotu. Hrad byl sultánem jednu dobu využíván jako vězení, potom se stal pouhou dominantou města a od roku 1964 slouží jako muzeum.

Turgutreis, který je od Bodrumi vzdálený asi 18km, patří ke klidnějším oblastem. Městečko se pyšní moderní architekturou, obrovskými nákupními centry, kulturní a sportovní vybaveností a v neposlední řadě velkým přístavem. Návštěvníkům Turgutreis nabízí pláže ověnčené modrými vlajkami. K tradičním zvykům patří konzumace raki a místních ryb v restauracích na pobřeží s nádherným výhledem na moře. Na své si zde přijdou i rybáři, pro které okolní vody skrývají bohatou nadílku. Rybaření je v Turecku povoleno pro neprofesionální rybáře, v opačném případě, tedy pro komerční účely, by se rybaření v tureckých vodách mohlo velmi prodražit. I v Gumusluku se nachází spousta památek (starověké fontány, kostelíky, cisterny, hroby, studny, atd.), ale bohužel většina je zaplavená mořem, přesto se můžete setkat s trochou historie i v samotném městečku.

Yalikavak se od roku 1990 velice změnil a zmodernizoval. Mezi jeho přednosti patří nový prvotřídní přístav,  překrásné pláže, přenádherné západy slunce, historická tradice a pestrá architektura. Jednu část z historických staveb tvoří větrné mlýny tyčící se na kopci nad Yalikavakem, který je ideálním místem k pozorování západu slunce na konci dne.

Gundogan je charakteristický svou architektonickou strukturou definovanou modrobílými barvami budov. První zmínka o tomto místě pochází ze 4. století př. n. l., kdy zde Římané založili jednu ze svých kolonií. Návštěvník může obdivovat byzantské kostelíky a kláštery, může zavítat do nedaleké jeskyně nazývané „Cheese Flower Cave“, podle květiny, která zde roste a odpočinout si na místních plážích.

Golturkbuku je znám hlávně díky celebritám, které sem pravidelně jezdí a vlastní zde své rezidence, možná proto je centrum přeplněné luxusními hotely a drahými butiky, a označováno jako místo, kde se soustředí světová „smetánka“. Jedna z nejznámějších osob, Tom Hanks, se proháněl po místních vodách na své soukromé jachtě a užíval si.