Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

RYA - nejmocnější jachtařská organizace na světě?

Vloženo: 11.5.2011 20:24:56

RYA - nejmocnější jachtařská organizace světaRYA je prestižní britská národní asociace, která se zabývá různými druhy plavby na lodích.Od sportovního yachtingu přes rekreační plavbu na motorových jachtách,plachetnicích a říčních lodích po windsurfing a závodění na motorových člunech.

Historie Royal Yachting Association (RYA)
Byla založena roku 1875 pod jménem Yacht Racing Association (YRA) za účelem sjednocení pravidel pro závodění,aby mezi sebou mohly soutežit lodě různých katagorií. V roce 1953 byla YRA na žádost královské rodiny přejmenovaná na RYA - The Royal Yachting Association a někdo z královské rodiny je vždy formální hlavou asociace. V roce 1967 byl zřízen výbor,který řídí její vzdělávací činnost.V roce 1968 požádalo o uznání RYA 72 škol z celého světa a britská armáda se ocitla na palubě školících činností hned rok poté. RYA se poprvé zapojila do Olympijské činnosti v roce 1908,kdy probíhaly Olympijské hry v Londýně.

Trénink přistání u mola na kurzech RYA

Vysoká úroveň a známka kvality, to jsou kurzy RYA pro jachtaře
Systém vzdělávání jachtařů RYA je světově nejuznávanějším výukovým systémem v jachtingu. Znalosti a zkušenosti ve vývoji kurzů uznává i British Maritime and Coastguard Agency (MCA), proto jsou kapitánské průkazy RYA považovány za vstupenku do světa profesionálního jachtingu. Vzdělávací systém RYA se nezabývá jen obsahem výuky, ale speciální péče je věnována i instruktorům a metodice výuky. Všichni instruktoři RYA tedy musí být nejen prvotřídními jachtaři, ale i dobrými učiteli. O úspěšnosti vzdělávacího systému jachtařů RYA nejlépe hovoří čísla: na světě je 2250 autorizovaných RYA středisek, které dohromady poskytují více neř 170 000 kurzů ročně.

Ztroskotaná plachetnice, Seychelly Bezpečnost
Jedním z hlavních zájmů RYA je zajištění bezpečnosti svým členům i ostatním jachtařům jak na moři, tak v přístavu i na souši. Školící programy jsou neustále aktualizovány, aby odrážely změny v bezpečnostních postupech a výbavě lodí. Programy jsou podpořeny výukovými materiály jako jsou knihy a DVD, které patří k tomu nejlepšímu, co je v jachtingu k mání.

Další důležitou součástí činnosti RYA je vyjednávání s vládou, mezinárodními orgány a ostatními firmami ohledně otázek týkající se bezpečnosti na moři, navigace, komunikace, předpisů a vybavení. Bezpečnostní kampaně mají za cíl zvýšit povědomí o ,běžných' problémech,ale i specifických otázkách jako jsou pojistky u závěsných motorů nebo nošení záchraných vest.

Odborné poradenství
Odborné poradenství je poskytováno pro členy RYA a přidruženým klubům. Členům například v otázkách prodeje a koupi lodi, řešení DPH a lodní dokumentace, vycestování s lodí do zahraničí, výběr a použití bezpečnostního vybavení, vlajková etiketa a bezpečnostní předpisy. Klubům poskytuje RYA rady ohledně plánování, životního prostředí, pracovních předpisů, poradenství při zakládání klubu a jeho následné řízení a speciálním pojištěním.

Jachting pro hendikepované (disabled sailing, resp. RYA Sailability)
Jachting je jeden z mála sportů, kde mohou lidé s určitým postižením soutežit za stejných podmínek s ostatními. RYA otevírá jachting lidem, kteří si mnohdy nedokážou představit, že by se mohli dostat na jachtu, natož samostatně plout! RYA Sailability doslova pomáhá proměnit sny ve skutečnost!


« Zpět na výpis aktualit