Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

Ochutnávka jachtingu v Řecku za bezvětří i větru o síle 50uzlů

Vloženo: 21.4.2013 16:34:07

Katamaran Nautitech 47 kotvící na Aegině při Ochutnávce jachtingu s Yachting revue 2013

Letošní Ochutnávka jachtingu s časopisem Yachting revue proběhla 12.-20.4.2013 a byla rozdělena na dvě části. V prvních čtyřech dnech byla v plánu plavba Saronským zálivem a v druhé části návštěva "větrných" Kyklád, které tentokrát svoji pověst skutečně potvrdily, foukal totiž vítr o rychlosti až 50uzlů.  Plavby se celkem zúčastnilo 7 lodí, ale tentokrát díky složitým podmínkám neplula celá flotila společně.

 

Článek o průběhu jarní Ochutnávky jachtingu jste si mohli přečíst v červnovém Yachting revue nebo v PDF na webu ALTUMARE.

První část týdne proběhla v letním dovolenkovém rytmu, kombinace mírného větru a teploty až 25stupňů Západ slunce na ostrově Hydra, ŘeckoCelsia dokonce prohřála moře natolik, že v něm někteří zůstávali plavat i půl hodiny. Ospalé přístavy a městečka se pomalu probouzely do nové sezóny.

 

Navečer prvního dne náš katamaran Nautitech 47 doprovázela několik minut dvojice delfínů, podívat se na ně můžete na videu na  facebooku ALTUMARE

Po Aegině byly dalšími zastávkami oblíbené jachtařské přístavy Poros, Perdika a Hydra, kde bylo v přístavu tak volno, že jsme si místo na kotvení mohli vybírat. Navečer se utišil vítr a západ slunce v naprostém tichu byl nádherný (na Hydře totiž nejezdí žádná motorová vozidla). Následující den jsme se vydali na Perdiku, abychom nastoupali před plavbou do Lavria co nejvýš, vítr měl totiž zesílit až na 30kn. Předpověď se splnila a v blízkosti pevniny foukaly poryvy až 40kn, cestu do Lavria jsme zvládli na zrefonavé plachty rychlostí až těsně pod 10kn. První část plavby v Lavriu končila a nová posádka měla podle původního pláu vyplout ještě navečer na blízký ostrov Kea. Silný protivítr a vysoké vlny by ale plavbu hodně ztížily, proto jsme se rozhodli vyplout až ve středu ráno.

Vydali jsme se na zadoboční vítr Městská marina v Lavrio , Řeckona ostrov Kythnos, předpověď počasí se zcela vyplnila a v okolí Kythnos dokonce foukalo až neočekávaných 50kn a vlny dosahovaly 3m, ale na zrefované plachty loď plula rychle a v rámci možností i klidně. V přístavu foukaly poryvy až 40kn. Naštěstí jsme za takového větru nepotřebovali plout na motor. Při tankování v Lavriu se totiž do jedné z nádrží na naftu dostala voda a nutný servis motoru nás zdržel na Kythnos další den, který jsme využili k prohlídce ostrova v půjčených autech. Poslední den nás čekalo dlouhých asi 60nm zpět do Atén. Během této plavby se podmínky hodně střídaly - silný vítr s poryvy i přes 30kn směrem do Saronského zálivu opadal, ale před ostrovem Aegina znovu přifouklo a na klidné hladině katamaran pádil rychostí kolem 10uzlů. Při zastávce na oběd na Perdice bylo zajímavé srovnávat pocitovou teplotu, zatímco na Kythnos se nám zdálo docela zima, při bezvětří v Perdice konečně přišla na řadu trička s krátkým rukávem.

 

Další pokračování ochutnávek jachtingu v Řecku plánujem už na letošní podzim od 26. října. Informace budou k dispozici od června na webu ALTUMARE a v časopise Yachting revue.


« Zpět na výpis aktualit