Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

AIS (Automatic Identification System)

Vloženo: 30.6.2013 12:08:41

Zobrazení informací z AIS systému na GPS plotru (zdroj: lodninoviny.cz)

Jak snadné je odhadnout z paluby jachty kurz a rychlost okolních lodí při noční plavbě? Vplouvali jste někdy do nepřehledné úžiny na jejíž druhé straně se zničeho nic objevila nákladní loď nebo trajekt v kolizním kurzu?

 

Těchto horkých chvilek Vás zbaví přijímač AIS (Automatic Identification System). Je to zařízení, které přijímá a v jednoduché podobě zobrazuje informace, které okolní lodě o sobě v systému AIS vysílají: identifikace lodě, cílová destinace a hlavně rychlost plavby a kurz. Díky těmto informacím dobrý AIS vypočítá a okamžitě zobrazí hrozící kolizi, protože ukáže na jakou nejkratší vzdálenost a za jak dlouho se lodi přiblíží, pokud budou obě udržovat stálý kurz i rychlost.

Informace z AIS vysílačů zobrazené na www.marinetraffic.comVelmi pohodlný je AIS příjimač, který je propojen s GPS plotrem a zobrazuje přímo na mapě vlastní pozici i pozice okolních lodí a umožní nastavit bezpečnou vzdálenost kolem vlastní lodě. Jakmile se objeví v okolí plavidlo, které by se mohlo přiblížit na kratší vzdálenost, než je nastavená bezpečná hranice, zazní alarm a příslušná loď je nápadně zobrazena.
Pokud chcete nejenom okolní lodě vidět, ale i být viděni, můžete použít aktivní AIS systém, který o vaší lodi odesílá informace. Stinnou stránkou je určitá ztráta soukromí, protože kdokoli si kdykoli zjistí kde zrovna plujete, kam a jakou rychlostí.
AIS přijímač je neocenitelným pomocníkem při snížené viditelnosti, ale není samospasitelný. Když se blížíte k Gibraltaru za 30kn větru a deště, díky kterému vidíte tak na 100m a AIS systém vám hlásí v blízkém okolí 20 driftujících nákladních lodí, je myslím lepší nespoléhat na AIS a zapojit všechny na palubě do sledování okolí. Navíc stejně jako každý jiný neomylný elektronický systém i AIS instalují omylní lidé. Na vlastní kůži jsem při noční plavbě zažil, že AIS jedné nákladní lodě správně hlásil rychlost, ale směr plavby byl naopak. Kdybychom pluli jenom podle AIS, místo za zádí odjíždějící lodě bychom se ocitli přímo před její přídí.
Bližší podrobnosti o AIS najdete například na
www.lodninoviny.cz:
První díl článku o AIS na Lodních novinách
Druhý díl článku o AIS na Lodních novinách


 


« Zpět na výpis aktualit