Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

Jachtařské pojištění z pohledu zakladatele pojišťovny YachtPool

Vloženo: 28.2.2015 01:16:43

Pojišťovna Yacht Pool se specializuje na jachtařské pojištění

„Posledního pokoušou psi... A tím posledním je skipper. Alespoň co se týče otázky odpovědnosti, protože pokud není zaviněně způsobená škoda kryta žádným pojištěním, odpovídá za ni skipper. Toto riziko si ale málokdo uvědomuje“, říká Dr. Friedrich Schöchl, zakladatel a ředitel pojišťovny Yacht-Pool, jehož doporučení jak problémům předcházet jsou velmi cenná, protože pojišťovna se většinou o povedených charterech nedozví, ale všechny nepovedené řeší.
V seriálu článků, který připravujeme s Dr. Schöchlem o rizicích na moři a možnostech jak jim předcházet rozebereme nepříjemná témata jako zadržení kauce, odpovědnost za škodu, havarijní pojištění i pojem hrubá nedbalost. Úvod k této problematice vystihuje rozhovor, který Dr. Schöchl poskytl časopisu Nautica a který Vám přinášíme.

Dr. Friedrich Schöchl, zakladatel a jednatel pojišťovny Yacht Pool

Pane dr. Schöchle, Yacht-Pool a jiné pojišťovny doporučují nájemcům lodí a charterovým skipperům speciální pojištění. Opravdu jsou potřebná?
Dr. Schöchl: Určitě a je pro to celá řada důvodů. Jen pro příklad: představte si, že vlastník charterové lodi nezaplatil včas pojistné na povinné ručení. Tím vzniká závažné skryté riziko, kterému jsou skipper a celá posádka vystaveni. V praxi se to skutečně stává, jak vyplývá ze seznamu dlužníků pojišťoven. Pro zmírnění tohoto rizika byla v některých zemích zavedena povinnost uzavřít pojištění odpovědnosti. Ve většině zemí tomu tak ovšem není.

Jak to? Vždyť charterové smlouvy většinou zaručují, že na jachtu je uzavřené jak povinné ručení, tak pojištění havarijní. Díky tomu by měl být nájemce z nejhoršího venku.
Dr. Schöchl: Takovéto formulace jsou sice opravdu běžné, neřeší ale náš problém. Zásadně platí: Skipper odpovídá neomezeně a osobně za škody na životě či zdraví osob a za škody na věcech, které jiným zaviněně způsobí, a odpovídá celým svým současným i budoucím majetkem. Pojištění odpovědnosti, které je uzavřeno pro charterovou loď, má chartrového skippera před tímto rizikem chránit, tedy mají z něj být hrazeny případné finanční škody vyplývající z nároků třetích osob. Pokud by ale vlastník lodi nezaplatil včas pojistné, může být pojišťovatel za těchto okolností osvobozen od plnění. Skipper však odpovídá celým svým majetkem.

Existují ještě další pasti, které na skippera s posádkou čekají a o nichž by měli vědět?
Dr. Schöchl: Někdy se dá ve smlouvách mezi pronajímatelem a nájemcem najít ujednání, že posádka odpovídá za všechny škody, které nebyly zaplaceny z pojištění. Pokud toto nájemce podepíše, nelze mu než výrazně doporučit, aby se informoval o rozsahu havarijního pojištění jachty. Neboť to, co havarijní pojištění nekryje, bude muset v případě škodné události sám zaplatit. Před tímto ho neochrání ani žádné pojištění odpovědnosti. To kryje pouze odpovědnost ze zákona – ne ale takovou, kterou nájemce dobrovolně převezme.

A co soukromé pojištění odpovědnosti, které má většina z nás?
Dr. Schöchl: Soukromé pojištění odpovědnosti se na toto vůbec nevztahuje, neboť rizika z vedení rekreačního plavidla s motorem jsou z krytí naprosto vyloučena. Pro krytí těchto rizik vzniklo speciální pojištění odpovědnosti pro chartrové skippery.

Jachtařské pojištění YachtPool si můžete snadno sjednat online.


« Zpět na výpis aktualit