Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

RYBÍ POLÉVKA, KTERÁ OHROŽUJE SVĚTOVÝ EKOSYSTÉM

Vloženo: 16.12.2015 15:06:15

Žraločí polévka je vyhledávaná východoasijská specialita, která přijde na 20-400 dolarů za porci. 50% žraločích ploutví prochází přes jeden z největších rybích marketů na světě v Honk-Kongu. Je to epicentrum obchodu v miliardách dolarů.

V dobách filmu Čelisti, tedy v období žraločí globální histerie, platilo - MRTVÝ ŽRALOK, DOBRÝ ŽRALOK. Trvalo  velmi dlouho, než se podařilo tento mýtus alespoň trochu zpochybnit. V dnešní době jsou žraloci jedním z nejohroženějších živočišných druhů a jejich záchrana je vzhledem k jejich pověsti velice komplikovaná.

Nejcennější na žralokovi jsou jeho ploutve. Za jedno kilo nasušených ploutví dostanete až 800 USD. Jsou státy, kde je odřezávání ploutví z mnohdy živých žraloků, postaveno mimo zákon. Ale okamžitě na to reaguje nelegální obchod s touto komoditou - zejména v latinské části Tichomoří, kde jsou "žraločí mafie" na úrovni těch se zbraněmi a drogami.

V průměru je ročně celosvětově uloveno a zabito 36 miliónů žraloků - 41druhů  s 1500 typy žraločích ploutví. Vědec a mořský biolog Demian Chapman v roce 2002 vynalezl speciální DNA test na identifikaci žraloků. Takže když byl například vydán zákaz lovu žraloka velkého bílého v určité oblasti, byl schopen na trhu v Hong Kongu prokázat podle testu DNA, že se jedná o nelegální úlovek žraloka bílého, včetně přesné lokality, kde byl uloven. Bohužel čas a peníze jsou překážkou pro tuto rutinní práci.

 


« Zpět na výpis aktualit