Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

Z KARIBIKU ZPĚT NA SUCHÉ ZEMI

Vloženo: 9.3.2017 15:38:00

Posádky karibské plavby jsou zpět na suché zemi! Děkujeme všem, co s námi pluli a velký dík patří všem čtyřem kapitánům - Liborovi, Jakubovi, Jaromírovi a Jarkovi, kteří i v závěrečných větrnějších podmínkách zvládli skvěle veškeré nástrahy Poseidona, počasí i technické závady na katamaránech.
Letošní trasa vedla z Martiniku na Svatou Lucii. Svatý Vincent jsme jen minuli a zakotvili v Bequii, pokračovali na Mustique, do průzračných vod Tobago Cays a zpět přes Canouan, na Svatou Lucii. Na úvodní fotografii odjíždí Privilege 495 Valencia kapitána Jaromíra z mořského parku u Soufriére pod vrcholky Pitonů.
Letošní plavba byla premiérově pojata jako test propojení jachtingu a freedivingu. Freediving zabezpečovala Vendy s Petrem z Ocean Devils. Freediveři zaplnily téměř dva katamarány. Potopili se k vraku na Svaté Lucii, ke korálovým reefům v Soufriere, k želvám v Tobago Cays...

Místa, která jsme navštívili:
TOBAGO CAYS - množství malých ostrůvků přístupných pouze lodí a jsou neobydlené. Svůj věhlas si získaly díky jedinečným podmínkám k šnorchlování s želvami, potápění, pozorování ptáků... Ostrovy spadají do Národního námořního parku.
MAYREAU -  je nejmenší z obydlených ostrovů Grenadin, jeho rozloha je 2,4km2. Jediná cesta vede z přístavu v zálivu Saline Bay přes jedinou vesnici na ostrově do zálivu Saltwhistle Bay. Od kamenného kostela na kopci je výhled na Tobago Cays.
MUSTIQUE - je 8km dlouhý a velmi pečlivě udržovaný ostrov v soukromém vlastnictví. Lord Glenconnor koupil ostrov v roce 1958 a udělal z něj výletní destinaci pro své přátele. V dnešní době je na ostrově přes 70 vil, patřících celebritám jako je Mick Jagger, zesnulý David Bowie, Tommy Hilfiger, Rachel Welch... Správu ostrova provádí firma Mustique Company.
BEQUIA - je součástí Grenadin. Jméno ostrova je odvozené z indiánského slova "Island of the clouds". Rozloha je 18 km² a má 5000 Obyvatel. Přetrvávají zde námořní tradice jako stavba lodí, lov ryb a velryb. Kotvení doporučujeme v Admiralty Bay u Port Elizabeth.
CANOUAN - je součástí Grenadin. Je to nádherně nedotčený a neobjevený ostrov s bílými plážemi, zeleným kopcovitým terénem a jedním z největších korálových útesů v Karibiku. Rozloha je 13 km² a má zhruba 12.000 obyvatel. Na ostrově je 18-jamkové golfové hřiště, jediné v Karibiku, které navrhl a postavil proslulý golfový designér Jim Fazio. Z každé jamky jsou nádherné panoramatické výhledy na karibské moře
SVATÁ LUCIE: Soufriere
Soufriere je nejstarším městem Sv. Lucie, zároveň největším na jihozápadním pobřeží, ale nejtišším díky absenci velkého množství luxusních hotelů a resortů. Střetávají se zde nejrůznější architektonické styly, od poslepovaných dřevěných chatrčí až po moderní betonové stavby. Okolí města tvoří kopce porostlé dešťovými pralesy a mezi nimi vystupují vrcholy Pitons. Kouzlo tohoto místa přilákalo pozornost nejednoho filmového producenta, točily se zde scény z filmů Superman II nebo Water. Město je malé na to, aby se dalo prohlédnout v pohodě pěšky za jedno odpoledne. Určitě se projděte na městské náměstí, které místní osadníci zbudovali v 18. století. V průběhu francouzské revoluce byla jeho role trochu ponurá, stála zde gilotina určená pro mnohé francouzské šlechtice. Dnes tu lidé odpočívají obklopeni obchody a domy postavenými ve francouzském koloniálním stylu - s balkonem v patře a dekoratvními dřevořezbami.Určitě si nenechte ujít místní trh s rybami, ovocem, zeleninou a voňavým kořením.
To, co rozhodně při návštěvě Soufriere nesmíte vynechat, je Zaka Art Café, kde si nejen dáte vynikající kávu nebo domácí čokoládu, ale můžete si vybrat i jeden z nádherných totemů, jejichž výrobou se Zaka family dlouhodobě zabývá. Zaka patří neodmyslitelně k Soufriere. Majitel Simon Gajadhar pochází z Londýna a v roce 1993 se přestěhoval na Svatou Lucii, kde žije a podniká dodnes. Původním povoláním je diplomovaným stavitelem lodí. V roce 1997, když se narodila jeho dcera Calypso, vytvořil poprvé vyřezávané hlavy z velmi tvrdého dřeva Campeche, které se od té doby v galeriích a v jeho Art Café prodávají.


Katamarány, na kterých jsme letos pluli:
CATANA 50 Carbone Infusion PARANA - s kapitánem Liborem Nejedlým, co-skiperem Zdenou, Petrem a Daliborem a teamem freediverů, hlásící se ve vysílačce jako Legendário
CATANA 50 Annapurna - s kapitánem Jarkem Horákem, co-skiperem Michalem a jejich posádkou, hlásící se ve vysílačce jako Diplomático
PRIVILEGE 495 - s kapitánem Jaromírem Popkem a teamem Jetsurfistů, hlásící se jako Valencia
LAGOON 410 - s profi kapitánem Jakubem Havelkou a teamem freediverů, hlásících se jako
Tequila


« Zpět na výpis aktualit