Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

Carribean Sailing 2020

Vloženo: 28.1.2020 12:59:00

Za 2 týdny vyplouváme! ⛵️Trasa povede tradičně z Martiniku na Grenadiny, a pokud počasí dovolí, až na Grenadu. Letos naposledy vyplujeme z francouzského zámořského departmentu Martiniku. Už se těším na zazásobení lodě francouzskými delikatesami, výborným vínem, a to i tím "krabicovým" a místním skvělým rumem. Bude to Clément, La Mauny, J.M., St-Etienne, Trois Rivières, Neisson, St-James...? Clément vyrábí navíc i likér Crème de rhum vieux, výborný do kávy a na dezerty.

První zastavení bude na Svaté Lucii, v Rodney bay, dále v Marigot bay, pod Velkým a Malým Pitonem v Soufriere, kde kromě náročného výstupu na vrcholky Pitonů, z nuly do téměř 1000m, je skvělé šnorchlování a potápění. Dále trasa povede na Svatý Vincent do Walilabou bay, kde se natáčel jeden z filmových dílů Pirátů z Karibiku. Nově jsme naplánovali zastavení v pitoreskním přístavu Kingstown s pevností Fort Charlotte. Nevynecháme letos Mustique, privátní ostrov, kde mají svá sídla evropské královské rody, pop stars jako Mick Jagger, zesnulý David Bowie, Raquel Welch a na drink zajdeme do legendárního Basil´s Baru. Dál už naše cesty povedou na Grenadiny, kde jsou pláže "Whiter than white sand and bluer than blue water."

SOUFRIÈRE patří k nejstarším městům na Sv. Lucii na jihozápadním pobřeží, ale zároveň nejtišším díky absenci velkého množství luxusních hotelů a resortů. Střetávají se zde nejrůznější architektonické styly, od poslepovaných dřevěných chatrčí až po moderní betonové stavby. Okolí města tvoří kopce porostlé dešťovými pralesy a mezi nimi vystupují  proslulé vrcholy Velký a Malý Piton. Kouzlo tohoto místa přilákalo pozornost nejednoho filmového producenta, točily se zde scény z filmů Superman II nebo Water. Město je malé na to, aby se dalo prohlédnout v pohodě pěšky za jedno odpoledne. Městské náměstí, které místní osadníci zbudovali v 18. století, bylo v průběhu francouzské revoluce neblaze proslulé gilotinou. Dnes tu místní žijí obklopeni obchody a domy postavenými ve francouzském koloniálním stylu - s balkonem v patře a dekorativními dřevořezbami.

To, co rozhodně při návštěvě Soufrière nesmíte vynechat, je Zaka Art Café, kde si nejen dáte vynikající kávu nebo domácí čokoládu, ale můžete si vybrat i jeden z nádherných totemů, jejichž výrobou se Zaka family dlouhodobě zabývá. Zaka patří neodmyslitelně k Soufrière. Na naší karibské flotilové plavbě si určitě tuto voňavou karibskou kávu vychutnáte. Majitel Simon Gajadhar pochází z Londýna a v roce 1993 se přestěhoval na Svatou Lucii, kde žije a podniká dodnes. Původním povoláním je diplomovaným stavitelem lodí. V roce 1997, když se narodila jeho dcera Calypso, vytvořil poprvé vyřezávané hlavy z velmi tvrdého dřeva Campeche, které se od té doby prodávají v galeriích a dnes v jeho Art Café. Název ZAKA je bůh lesů, stromů a země.

V průběhu karibské plavby je možné na Svaté Lucii naplánovat výstup na majestátní vulkanický vrchol GROS PITON. Vrcholky kopců Velký a Malý Piton se zvedají do výšky téměř jednoho kilometru nad mořskou hladinou. Za pěkného počasí je spatříte i z kopců u Castries. Nejúchvatnější je ale pohled z moře, z jižní strany Soufriere. Vrcholy se zdají být z mnoha vyhlídkových míst blízko u sebe, ale jejich vzdálenost je fakticky 5 kilometrů. Kromě estetického půvabu, nabízejí vrcholky Pitons "vrcholné" dobrodružství. Výstup na Malý Piton je adrenalinovou záležitostí díky téměř vertikálnímu skalnímu výstupu, schůdnější je Velký Piton, kde pečuje o dostupnost trasy společnost Gros Piton Tour Guides Association. Cesta trvá čtyři a půl hodiny. Samostatné výstupy jsou zakázány. K začátku trasy se lze dostat pouze terénním vozem. Výstup na vrchol je oblíbenóu zálibou jachtaře Richarda Bransona, který má s výstupem spojenou krásnou písničku Ain´t No Mountains High Enough od Marvina Gaye.

Zajímavost: Velký a Malý piton se dokonce objevují na vlajce Svaté Lucie.

 

 

GRENADINY

TOBAGO CAYS je množství malých ostrůvků přístupných pouze lodí a jsou neobydlené. Svůj věhlas si získaly díky jedinečným podmínkám k šnorchlování, potápění a pozorování ptáků. Ostrovy spadají do Národního námořního parku. Místo je proslulé svými lobster party na jednom z opuštěných ostrůvků.

UNION ISLAND je nejjižnějším ostrovem z Grenadin, přezdívaný malé Tahiti. Ostrov má na délku 5km a šířku 2km, rozeklané sopečné vrcholy se tyčí do výšky 1600m a nejvyšším vrcholem Grenadin je právě Mount Taboi. Komerčním centrem je Clifton s množstvím barů, obchůdků, restaurací a taveren, bankami a zajímavým místním tržištěm, kde nakoupíte rozmanité druhy karibského ovoce a zeleniny. Skvělé šnorchlování nabízí útes Lagoon Reef, který chrání jižní pobřeží ostrova a okolí ostrova Frigate Island. Zajímavé je i potápění ve 27m hlubokém vulkanickém údolí s bublajícím dnem.

MAYREAU je nejmenší z obydlených ostrovů Grenadin, jeho rozloha je 2,4km2. Jediná cesta vede z přístavu v zálivu Saline Bay přes jedinou vesnici na ostrově do zálivu Saltwhistle Bay. Od kamenného kostela na kopci je pěkný výhled na Tobago Cays.

MUSTIQUE je 8km dlouhý a velmi pečlivě udržovaný ostrov v soukromém vlastnictví. Lord Glenconnor koupil ostrov v roce 1958 a udělal z něj výletní destinaci pro své přátele. V dnešní době je na ostrově přes 70 vil, patřících celebritám jako je Mick Jagger, zesnulý David Bowie, Tommy Hilfiger, Rachel Welch... Správu ostrova provádí firma Mustique Company.

GRENADA

Leží tu údajně nejkrásnější město celého Karibiku - St. George’s s historickými domy, pitoreskními uličkami a trhy, kde pořídíte voňavý klenot tohoto ostrova, muškátový oříšek a další koření. Pořádný unikát tu najdete i pod mořskou hladinou, zhruba deset minut jízdy člunem od hlavního města tu na dně moře stojí desítky soch v životní velikosti. Nepoučený potápěč by z jejich spatření v hloubce pětadvaceti metrů pod hladinou mohl mít pořádný šok – nicméně drtivá většina těch, co sem přijedou, o jejich existenci moc dobře ví. Celkem je těchto mlčenlivých a při prvním spatření trošku děsivých postav pětašedesát a jejich hlavním úkolem prý je regenerace mořského života, sochy totiž postupně obrůstají korály a mořskými rostlinami.


« Zpět na výpis aktualit