Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

Igelitová taška je nepřítelem pro lodní motory

Vloženo: 14.2.2011 08:08:02

Obyčejný igelit je hrozbou pro chlazeí lodních motorůIgelitové pytle představují nebezpečí i pro motory trajektů.Igelitové tašky jsou problémem pro turisty, námořní lodě i podmořská zvířata. Italové je tedy postavili mimo zákon. Igelitová taška je neodmyslitelným společníkem každého nákupu. Je praktická a lehká, ale hyzdí mnoho moří a pláží, komplikuje plavbu lodím a ohrožuje život mnoha mořských tvorů. V Itálii tedy schválili zákon, který prodej igelitových tašek zakazuje.

Igelitové tašky vyplavené na plážích přímořských letovisek jsou trnem v oku mnoha provozovatelů hotelů a dalších turistických služeb. V mnoha případech sami provozovatelé pláže před příchodem turistů čistí od naplaveného odpadu. Co však jachtařsky velmi atraktivní po souši nepřístupné pláže a zátoky, které nabízejí klidné nerušené místo pro kotvení? Ty nikdo nečistí a jachtařský svět tak přichází o mnoho krásných míst.

Schéma chlazení lodního motoruChlazení lodního motoruVolně plovoucí igelitové tašky představují velké riziko pro námořní jachting, a to nejen z důvodu estetického. Dvouokruhově chlazeným lodním motorům hrozí, že igelit bude přisán na vstup chladící vody a uzavře tak její přísun do čerpadla. To může vést k odlomení lopatek impelleru, jedné ze stěžejních součástek chladícího okruhu. Odstranění igelitu pak problém nevyřeší a nefunkční chladicí okruh vede k přehřátí lodního motoru. Pokud posádka na tuto situaci správně nezareaguje, může dojít ke značným komplikacím i poškození motoru a ohrožení bezpečnosti plavby.

Delfíni už patří taky mezi ohrožené druhyDelfíni patří k ohroženým živočichůmŽe to není problém jen rekreačních lodí potvrdil i Carlo Venzi, člen představenstva trajektové společnosti Caremar: "Ani nevíte jak často se naše křídlové čluny musejí zastavit uprostřed moře, protože jim igelity zablokují motory. A to nemluvím o delfínech, kteří se těmito pytlíky občas udusí." Právě negativní dopad znečištění moří na podmořský život je dalším argumentem bojujícím proti igelitovým taškám. Toto téma je velmi diskutované a například televizní stanice BBC natočila dokument, ve kterém kameramanka Rebeka Hoskingová točila, jak se v Tichém oceáně dusí želvy, albatrosi a delfíni v igelitových taškách, které vítr přinesl z pevniny. Mnozí živočichové si totiž mohou igelit zaměnit s potravou, což je pak ve většině případů stojí život. Jedním z takto ohrožených druhů jsou právě delfíni, kteří jsou již na pokraji vyhynutí.

Itálie zahájila boj proti igelitkám

Italská vláda se po dlouhých odkladech a bojích lobbistických skupin rozhodla produkci igelitových tašek zakázat. Má k tomu také pádný důvod. Podle Legambiente, hlavní italské asociace na ochranu přírody, činí roční spotřeba igelitových tašek v Itálii 20 miliard kusů. To v přepočtu znamená více než 330 tašek na osobu na rok, neboli také jednu pětinu celkové spotřeby v Evropě.

Od soboty 1. ledna 2011 tedy mohou italští obchodníci nabízet pouze ekologicky rozložitelné tašky. Igelitky tak nahradily tašky například z ekologického plastu, látky nebo papíru. Za porušení tohoto zákona obchodníkům hrozí peněžní pokuty nebo až nucené několikadenní uzavření prodejny.

Podle ekologů vyžaduje výroba igelitových tašek příliš mnoho energie a poté trvá 20 až 30 let, než se tašky rozloží. Aldo Vismary, manažer jedné společnosti, která již zavedla ekologické tašky, však podotýká, že „nevýhodou pro klienty může být to, že se tyto ekologické tašky mohou v dešti začít rozpadat.“

Obecně však ekologové jásají, obchodníci se zlobí a samotným Italům je to zatím většinou jedno. Na ministerstvu však doufají, že se v jinak nedisciplinované Itálii bude opakovat „zázrak“ provázející zavedení zákazu kouření ve veřejných prostorách a povinnosti řidičů dvoustopých vozidel nosit ochrannou přilbu. Tato nepopulární opatření jsou totiž překvapivě respektována.

Samotný zákaz igelitových tašek však hladinu moří a oceánů nevyčistí. Je stále na lidech, jachtařích a i turistech, aby se začali k přírodě chovat lépe. Odměnou jim za to bude krása znovuobjevených ničím a nikým nerušených míst pro kotvení jejich lodí.

 


« Zpět na výpis aktualit