Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Aktuality

Aktualní | Archiv

Zájem o závodní plachetnice Class40 stále roste

Vloženo: 8.5.2011 15:33:47

Závodní plachetnice Class40Plachetnice kategorie Class40 jsou jednotrupé námořní jachty o maximální délce 40stop určené pro sportovní a závodní jachting na moři.

Původním záměrem při vytváření této kategorie bylo zpřístupnit dálkové závody na moři amatérským jachtařům. Obrovský úspěch této kategorie jachet však přitahuje stále více a více profesionálních jachtařů. Jedním z hlavních důvodů rostoucí popularity závodních plachetnic Class40 jsou jednoduchá, avšak přísná pravidla, která udržují náklady na stavbu plachetnice Class40 na rozumné úrovni.

Manipulace s plachtami na Class40 zvládnou i dvoučlenné posádkyDefinice kategorie Class40 vznikla v roce 2004 "destilací" jednoduchých myšlenek a záměrů zkušených závodníků a konstruktérů. Chtěli vytvořit něco mezi třídou Mini (které se účastní sólových závodů MiniTransat viz foto ze startu závodu 2007) a obrovskými 60-stopými jachtami pro oceánské závody (viz foto z akcí na VO60). Cílem měla být závodní jachta dost velká na bezpečnou plavbu přes Atlantik, přitom snadná na ovládání a levná na pořízení.

"Našim cílem bylo všechny podmínky pro Class40 dostat na dvě stránky a trvalo nám to asi rok", vzpomíná na vznik Class40 Patrice Carpentier (kapitán a jachtařský novinář). Místem první prezentace Class40 veřejnosti se stal jachtařský veletrh v Paříži v roce 2005, tam byla založena Asociace Class40 a byl to ohromný úspěch - v říjnu 2006 už měla asociace 54 členů (lodí) a na start Rhoute du Rhum se postavilo 25 jachet!

Andreas Hanakamp za kormidlem VO60Andreas Hanakamp, který "kapitánoval" jednu z jachet VO70 na Volvo Ocean Race nám na téma Class 40 řekl: "Nedávno jsem přestoupil ze 70stopé supervýkonné jachty ke Class40 a musím přiznat, že tolik radosti z jachtingu mi už dlouho žádná loď nedala...

To neznamená, že jachta třídy Volvo 70 není zábavná, jenom to má spoustu ALE. Potřebujete hordu lidí na přípravu plachet, manipulaci s nimi, jejich výměnu a vytažení. Pokud nemáte velkou posádku plnou silných a velmi zkušených jachtařů, musíte neustále dávat pozor, abyste při plavbě netlačili "na pilu" až příliš.

Naproti tomu plachty na Class 40 zvládnu sám a mohu plout až na hranici vlastních schopností, spíš než se omezovat možnostmi jachty a to vše při nákladech, které si dnes už mnoho jachtařů může dovolit."


« Zpět na výpis aktualit