Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Lodní aktuality

Aktualní | Archiv

Fotografické plavby v Řecku

Vloženo: 13.1.2019 14:38:58

V letošním roce jsme pro vás po úspěšných plavbách gurmánských, připravili plavby FOTOGRAFICKÉ.  Můžete se s ALTUMARE vydat na fotoplavbu na palubě s profesionálním fotografem a lektorem Martinem Homolou. Fotoplavby na katamaránu pro Vás připravujeme na jaro a podzim 2019 s vyplutím z naší domácké Olympic mariny v Aténách. Budou směřovat do Kyklád a Saronského zálivu. Fototrasy do Kyklád povedou přes ostrovy Kea, Syros, Paros, Naxos, Kythnos na Santorini a zpět. Fototrasy v Saronském zálivu přes ostrovy Aegina, Poros, Hydra na pevninskou Monemvasii a zpět. Kurzy jsou určeny pro všechny, kteří mají rádi fotografování a poznávání zajímavých míst na lodi. Od 5.-12.10.2019 fotoplavba Atény-Santorini, od 12.-19.10.2019 Santorini-Atény. Saronský záliv plánujeme v polovině dubna 2019.

Aby vám na lodi chutnalo - od září nově s Michalem Gothem

Vloženo: 17.7.2018 13:08:52

Kuchařský námořní seriál "Aby Vám na lodi chutnalo" od září oživí svými neotřelými recepty a nápady šéfkuchař suchozemský, od roku 2009 i "námořní" - Michal Göth. Mnohým ho netřeba představovat – bývalý šéfkuchař legendárního restaurantu U Kastelána, poté restaurantu Pavillon v Brně, člen gastronomické společnosti Chaîne des Rôtisseurs, v současnosti šéfkuchař hotelu Miura na Čeladné.

 

 

Začneme takovou obligátní otázkou: Jak ses dostal k vaření?

 

Já jsem vařil odmala a vždycky mě to nesmírně bavilo. Máme to prostě v rodině, u nás se strašně dobře jedlo. Z matčiny strany to byla spíše taková vesnická kuchyně a z otcovy strany městská slavnostní, protože pocházeli z Vídně. Tam se na to stolování dbalo trochu jinak. Všude ale byla na prvním místě důležitá kvalita základní suroviny. To byl asi můj start.

 

A jak to pokračovalo dál?

Chtěl jsem vařit, jen jsem měl tu nevýhodu, že jsem se dobře učil. Všichni si klepali na čelo, jak se můžu s jedničkami hlásit na obyčejný učební obor. Dodneška kritizuji a je to i škoda, že kuchařina není maturitní obor. Díky tomu mě pak přesvědčili, abych šel na obchodní školu se zaměřením na číšničinu. Uměl jsem dobře německy, a tak jsem čtvrtý ročník studoval hotelovku na severu Itálie, v dvojjazyčném Meranu. Tam jsem k tomu vaření "čuchl" z té druhé stránky. Proto jsem nebyl políben českým školstvím, standardním učňákem a kuchařskými postupy, které se v Československu tehdy učily... ty jsem nepoznal a ze světa jsem si dovezl snad ty správný...

 

Začínal jsi tedy na školách v Česku. Jaká byla podle tebe úroveň českých škol, když to hodnotíš zpětně?

 

Byla dobrá tím, že se všichni dostali do drilu, do té těžké tvrdé práce. Nekritizuji, jestli se zahušťovalo tak nebo onak. Myslím si, že dodneška ti kuchaři, kteří neumí uvařit ani knedlík, tak stejně neuvaří nic pořádného.

 

Když jsi se vrátil z Itálie, tak jsi dokončil studia a pak nastoupil do Kastelána?

Ne, do Kastelána jsem nastoupil hned v učení. Pak následovala Itálie, díky svému velkému kamarádovi Thierry Defer a jeho rodině jsem se dostal do Paříže. A pak už to šlo dál a dál, přes Burgundsko až po Provence...

 

Chtěl jsi se vrátit ze světa zpět do Česka?

Vždycky, protože Kastelán byl tenkrát v té podobě, kdy všechny tyto nápady a inspirace doslova nasával. Všichni jsme byli strašně nadšení, že to můžeme nabízet, prodávat, vyrábět.

 

Jsi členem gastronomické společnosti Chaîne des Rôtisseurs? Co to je za společnost?

Chaîne des Rôtisseurs je řád grilovačů nebo rytířů grilu, je tam více úrovní a abyste se stali členem, tak tam musí být dlouhodobá zásluha za rozvoj a udržení kvalitní gastronomie.

 

A jak jsi se tam dostal?

Díky Pražské sekci, díky doktoru Vostárkovi, který byl jeden z prvních propagátorů téhle organizace v Česku a myslím si, že nikdo v republice nemá projeto tolik restaurací jako on. Tenkrát mě nominoval a podpořil, protože tam se nedá jen tak přihlásit.

 

Co si myslíš o Maurerovi?

Maurer byl první hodnocení, které dodneška ještě nikdo neudělal líp. Myslím si, že má obrovské zásluhy na tom, že se vůbec o jídle začalo více mluvit a hodnotit restaurace. Mělo by to zůstat v té zábavné formě, že se lidi jdou do restaurace pobavit a užít si, a ne hledat chyby. To si myslím, že Maurer splňuje. Je to velice příjemné hodnocení, které není nijak v křeči.

 

Když jsme u té křeče, tak v souvislosti s michelinskými hvězdami se teď začalo více mluvit o tlaku, kterému prestižní kuchaři čelí.

Tak ona vždycky práce v gastronomii je v presu. Ve spoustě věcí je to podobné. Když vyhraješ v Maurerovi, tak je to v uvozovkách takový malinkatý český Michelin. Lidi se o tom nějakým způsobem dozví, začne chodit čím dál víc zákazníků, a tím pádem může být daleko víc pozitivních, ale zároveň i negativních hodnocení. To je tak, jako když jezdíš autem 100 km za měsíc nebo najedeš 100.000 km, taky máš daleko větší pravděpodobnost havárky.

 

V Londýně jsme náhodně objevili, že jsi vybraný v novém vydání knihy Where Chefs Eat. Gwendal Le Ruyet, který tě ohodnotil, působí jako foodmanager Alaina Ducasse. Ten je nespornou gastronomickou legendou, protože za svůj život získal 21 michelinských hvězd. Jak tě Gwendal Le Ruyet objevil? A věděl jsi o tom, že jsi v této knize?

 

Osobně. Musel být v Miuře. Ale jinak jsem o tom vůbec nevěděl. Dozvěděl jsem se to až od vás.

V celosvětovém výběru restaurantů je za Českou Republiku zastoupena jen Praha a Miura na Čeladné…

Ono už tenkrát za doby Kastelána, to byla Praha, dlouho a nic…až pak lidi objevili, že i v Brně se dá dobře najíst. Samozřejmě úroveň služeb se zvedá, že už i Beskydy, Valašsko a všechny ostatní regiony, nabízejí slušný standard. To je skvělý a kvůli tomu začali lidé po Česku více cestovat.

 

Ty pocházíš ze Střelic u Brna. Jaký jsi měl vztah k Beskydům předtím, než jsi se sem přestěhoval?

Můj první kontakt byl, když mne sem kamarád vzal na chalupu. Tam jsem objevil tu krásu, že na kopcích běhají ovce a že si to jehně můžu hned objednat a odvézt. Že ochutnám ten super čerstvý sýr. To jsem tenkrát neznal a moc se mi to líbilo. Začal jsem sem pravidelně jezdit právě pro ty domácí produkty. Pak mě oslovil jeden náš stálý zákazník, jestli bych mu tady v Čeladné neudělal oslavu narozenin. A to byl můj první kontakt s majitelem Miury. Po 10 letech si na mě vzpomněl, když se budovala Miura, jestli bych neměl zájem naskočit tady do tohoto vláčku.

 

Kdy jsi byl poprvé na lodi?

Moje první plavba byla v roce 2009 a byla to přímo plavba gurmánská se společností Altumare.

 

Takže jsi vlastně svým způsobem nevěděl, do čeho jdeš?

Ne.

 

A jaký byl tvůj první dojem?

No… My jsme celý život jezdili s našima na dovolenou pod stan. Pak byla obrovská nádhera, když otec ještě se sousedem postavili dva luxusní karavany. Pro mě to byl ten krásnej pocit, jak je člověk v tom karavanu a teď začne pršet třeba. Tak to jsou takový ty super chvíle, a ta loď mi to hodně připomínala… to kempování.

 

Chápu, loď má přece jen vždy stísněnější prostory. A to byla plavba na katamaránu nebo plachetnici?

To byl katamarán. Na plachetnici jsem zatím nebyl, ale řekl bych, že díky komfortnějšímu vaření, prostoru a pohodlí bych dal stejně přednost katamaránu.

 

Pamatuješ si na svůj první dojem z lodní kuchyně? Oproti tomu, na co jsi zvyklý, to musel být asi docela rozdíl.

Já si myslím, že když chceš dobře uvařit, tak na to nepotřebuješ nějaký extra zázemí. V podstatě stačí jen oheň. Není to o tom vybavení. Uvařit se na lodi dá cokoliv. Zvláště když máte místní čerstvé suroviny, které jsme my v Řecku na gurmánské plavbě rozhodně vždy měli. Čím míň s takovou surovinou člověk dělá, tak tím udělá líp. Na lodi se dá skvěle rozvíjet ten směr, který nejvíc uznávám. To je to, že stejně nejdůležitější je ta prvotní surovina. Pak už je to jen o tvojí úvaze, jak si to poskládat a naplánovat, aby v tom stísněném prostoru se to dalo časově v pohodě zvládnout.

 

Je přesto něco, co by sis s sebou z domu na loď přivezl?

Rozhodně kvalitní nůž, ale jinak již vše na místě.

 

Podle čeho a kde nejraději vybíráš suroviny?

Trh - to je základ. To je neuvěřitelná a nekonečná inspirace. Na trhu se nikdy neprodává nic, co by nebylo úplně čerstvýho. Na trhu vymyslíš ty kombinace z toho, co je tam v ten daný moment. Historicky to tak vždycky bylo. Nikdo si nedělal zásoby do lednic. V Řecku nikdy ledničky nebyly. Prostě šlo se na trh, nakoupilo se, uvařilo se a snědlo se.

 

Já si vzpomínám na to, jak jsi změnil můj názor na vnitřnosti – konkrétně ledvinky. Na gurmánské plavbě jsi dělal jehněčí ledvinky a já jsem zjistila, že jídlo, kterému jsem se do té doby vyhýbala obloukem je najednou pro mne více než poživatelné. Je něco, co nejíš bez ohledu na úpravu? Co ti prostě nechutná?

Ne, nic takového nemám.

 

Jaký máš názor na poznávání cizích zemí přes jejich kuchyni? Myslíš si, že odráží mentalitu lidí?

Určitě. Člověk pochopí, jak žili, jak žijí a vypovídá to o nich strašně moc.

 

Takže lidé, kteří si vezou potraviny s sebou, tak přichází o to komplexní poznání? Že tu zem poznávají jen z jedné strany?

Takhle… To je otázka kultury každého člověka, kterou není možné kritizovat, hodnotit anebo soudit. Jsou lidi, kteří chodí do divadla a jsou lidi, kteří v divadle v životě nebyli. Stejně tak je to s jídlem. Někdo nemá ten svůj životní smysl – poznávat. Někomu stačí párek každý večer. Není to můj šálek kávy, já rád poznávám. Možná kdybych jel někam do lesa na čundr, tak si navařím, ale když jedu někam do civilizovaných zemí, tak prostě chci ochutnat, co se tam vaří, co se tam prodává, jak žijí, co jí. Pak má člověk krásně otevřený obzor. Například spotřeba uzenin je u nás tak vysoká, že by lidé měli poznat, co se dá udělat za luxus z čerstvé zeleniny a nemusí to být jen syrové rajče.

 

Jakého ohodnocení si za svůj život nejvíc ceníš?

Já si cením všeho, když si někdo dá tu práci a někde o tobě udělají zmínku, napíšou, ohodnotí…Nikdo z nich to nemusí dělat a to, že to udělají, je známka, že jim to stojí za to, mají to v hlavě a chtějí to udělat. Vážím si všeho. Ne že bych kvůli tomu dělal nějaký opičárny, že někomu budu dávat něco zadarmo a prosit ho, aby někde hodnotil. To jsem nikdy nedělal a nikdy dělat nebudu. A o to jsem raději, že i po přestěhování na Miuru, lidé nezapomněli a jezdí, hodnotí a píšou dál.

 

Do jaké jachtařské destinace by ses rád s námi na gurmánskou plavbu v budoucnu vypravil?

No toho by bylo! Třeba Španělsko – Kanáry, to je bez hranic, podobně jako Řecko. Sardinie, Sicílie, Seychelly... Ale všude je něco. Já bych šel po surovině a jak se s ní dát kouzlit a o tom bude právě od září ten náš cyklus „ABY VÁM NA LODI CHUTNALO“.

 

 

Michaela Kapičková

 

 

 

 

Zimní kanárská plavba 26.1.-2.2.2019

Vloženo: 15.6.2018 09:46:09

Připojte se na krásný zimní jachting s vyplutím z jihu Tenerife na ostrovy Gomera, La Palma a El Hierro. Vyplouváme 26.1.2019 z mariny San Miguel, která je vzdálena 15 minut od letiště Tenerife South. Aktuální cena letenek je cca  2500 Kč.

Pokud jste přemýšleli o zimních jachtařských destinacích, na prvním místě vás nepochybně napadl Karibik. Ale přitom pouze 4,5 hod letu z Prahy nebo Vídně je oblast, která nabízí v zimě výborné podmínky pro jachting, příjemné teploty mezi 20-27 stupni, velmi příznivé ceny a nové, cenově dostupné a dobře vybavené mariny. Přitom neopustíte oblast EU se všemi výhodami, které to přináší. 

Kanárské ostrovy bývájí označovány za ostrovy věčného jara. Velké ostrovy známé masovou turistikou je dle našeho názoru lepší projet autem, ale centrem našeho zájmu jsou málo navštěvované a veřejnou dopravou složitě dostupné nádherné ostrovy La Gomera, El Hierro a La Palma. Navštívili jsme je všechny, abychom zjistili místní podmínky a připravili doporučení kam plout, kde kotvit a na která místa se podívat. 

Každý z ostrovů má jiný ráz krajiny a nádhernou přírodu. Na ostrově La Gomera můžete navštívit původní cedrové pralesy, které kdysi pokrývaly všechny ostrovy ve Středomoří. El Hierro byl celý prohlášen za chráněné území a nabízí krásné moře i lesnaté hory a sopečnou krajinu. La Palma Vás okouzlí nekonečnými banánovými plantážemi a obrovskou kalderou s bujnou vegetací a neuvěřitelně pravidelnou tvorbou mraků. V kaldeře, kde pramení dokonce řeka, se pořádají několikadenní pěší túry. Na La Palmě je observatoř, která bývá označována jeko nejlepším místo pro pozorování hvězd na severní polokouli.

Už se začínáte těšit na zimní společnou plavbu na Kanárech? Kanárskou plavbu zahájíme na jihu Tenerife, odkud je to na La Gomeru necelých 22 nm a dalších 43nm na La Palmu. Kanárské ostrovy nabízejí i zajímavou historii a malebná města a městečka. Moře, jehož teplota nikdy neklesá pod 20 stupňů, je plné ryb, delfínů a velryb, které obvykle naše plachetnice doprovází. 

 

 

 

 

L450 míří z La Rochelle do Atén

Vloženo: 20.5.2018 08:33:52

Lagon 450 Fly míří z La Rochelle do naší Olympic mariny v Lavriu. Je to další přírůstek do české flotily lodí v Řecku. Lagoon 450 vyplula z La Rochelle 11.5. brzy ráno a v Lavriu ji očekáváme na začátku června. První zastávka byla po uplutí 400mil v Puerto de Camarinas, druhá v Portu, kde proběhl první servis motoru a jak jinak - i ochutnávka portského! V Cascais u Lisabonu se vyměnila část posádky a aktuálně  L450 míjí portugalskou riviéru. Pohodovou plavbu přejí suchozemci! 

Lagoon 50 katamaránem roku 2018

Vloženo: 27.3.2018 11:08:10

Poprvé v roce 2018, Multihulls World, Multicoques Mag a mezinárodní výstava Multihull Show v La Grande Motte, zorganizovali soutěž Multihull of the year. Je to považováno za historickou událost, protože katamarán roku 2018 volili čtenáři, jachtaři, závodníci a všichni, kdo na katamaránech jezdili a jezdí. Nominace byly zveřejněny v prosinci 2017 a výsledky byly vyhlášeny na aktuálně probíhajícím veletrhu v La Grande Motte. Katamarán Lagoon 50 zvítězil v kategorii katamaránů mezi 40-50ft. V kategorii power multihulls obsadila druhé místo Lagoon Seventy 8. Gratulujeme!!

Katamarány v La Grande-Motte, 24.-28.4.2019

Vloženo: 26.3.2018 13:58:39

Milovníci a fandové vícetrupých lodí, katamaránů a trimaránů, nenechte si na zahájení sezóny ujít unikátní mezinárodní lodní veletrh na jihu Francie v La Grande-Motte. Pro představu, kde se veletrh koná - 25 km od Montpéllier, 200 km od Marseille, 200 km od historického města Carcassonne... Camarque je rozhodně působivým místem, nejen pro návštěvu lodního veletrhu, ale i na plavbu na říční lodi, výpravu za historií, přírodou... V oblasti žijí volně divocí koně, na jezerech a na kanálech běžně uvidíte růžové plameňáky, a když k tomu přidáte unikátní vína a jedny z nejlepších ústřic, není o čem...

Na jednom místě můžete v La Grande Motte zhlédnout více jak 60 modelů všech druhů katamaránů a trimaránů od těch nejmenších 7metrových až po 20metrové. Zastoupení, někdy i v plné řadě, budou mít největší výrobci katamaránů Lagoon, Catana, Fountain Pajot, Leopard... Na veletrhu budete mít letos příležitost objevit věci, které nikde jinde na jednom místě neuvidíte. Nové modely lodí, originální nápady.

Lagoon bude vystavovat část z jejich výrobní řady - přímo na vodě uvidíte novou Lagoon 46.

DISCOVER SEYCHELLES - březen 2019 - vyplutí MAHE

Vloženo: 13.2.2018 14:36:02

Seychely - kouzelné místo v Indickém oceánu s vynikajícími podmínkami pro jachting. Leží mimo území cyklónů, které pravidelně zasahují ostovy Réunion, Mauricius a Madagaskar a tak se dá vyplout kdykoliv.

Plánovaný termín plavby: přelom BŘEZEN 2018, 10 dní. K výběru: Katamarány 38-50ft, plachetnice 35-54ft.

Letecké spojení: Praha (Vídeň)-Dubaj-Seychely (Mahe) - cena letenky od 17000 Kč/osoba.

Plavba: Vyplutí Mahe, Eden Marina směr Cerf, zátoka St. Anne na Praslinu - návštěva Valée de Mai, La Digue - na kolech, Curieuse - želví rezervace, potápění a šnorchlování St. Pierre, Cocos Islands, Marianne, přes La Digue zpět na Mahe, obeplutí Mahe do Eden Mariny.

V magazínu Charter 2018 - Dovolená na lodi si můžete přečíst o seychelské gastronomii.  Podrobné informace k plánované plavbě budou následovat.

 

 

KYKLÁDY - TOP MÍSTA

Vloženo: 7.7.2017 10:03:48

Kam všude se můžete v průběhu plavby podívat? Nejbližším obydleným ostrovem z naší základny v Lavriu je "mandlový" ostrov KEA. Krásné místo ke kotvení je na jižním cípu ostrova, kde se nachází pozůstatky antické Karthaie. Pustý a neúrodný KYTHNOS přitahuje jachtaře, protože má mnoho krásných kotvišť. Zdejší obyvatelé říkají Kythnu Thermia, protože tu vyvěrají horké prameny. Hlavním lákadlem jsou termální lázně LOUTRA. Zdejší pramenitá voda obsahuje železo a již od antiky se používala pro léčení rozličných chorob, počínaje dnou, revmatismem, ekzémy... Prameny vyvěrají v zadní části pláže v přístavu Loutra a je zde zejména v noci skvělé poležení v horkém jezírku s výhledem na noční oblohu.

LIVE CUBA!

Vloženo: 2.7.2017 19:25:19

Od Kryštofa Kolumba po Ernesta Hemingwaye, přes nejslavnější piráty 17. a 18. století, Kuba vždy přitahovala a přitahuje námořníky, jachtaře a cestovatele. Od Castrovy revoluce v padesátých letech, se stalo velmi těžké, až téměř nemožné na Kubu připlout. Po více než celé půlstoletí žila Kuba svým vlastním životem, odtržena od okolního světa. Ještě nyní, když se ocitnete na místě, máte pocit, že na vás odevšud dýchá historie. Pokud byste chtěli poznat Kubu před tím, než bude už definitivně zkomercializována, je nejvyšší čas!

Kuba má dnes již reálnou jachtařskou infrastrukturu (20 marin a jachtařských center), několik z nich je opravdu dobře vybavených, množství bezpečných kotvišť, nedotčený podmořský život, včetně legendárních lobstrů, ostrovy a ostrůvky s nekonečnými bílými plážemi s vyplavenými gigantickými mušlemi... prostě Kuba stojí za jachtařskou návštěvu!

 

JACHTING A VÍNA POD VESUVEM

Vloženo: 28.5.2017 19:52:56

Podřimující Vesuv budí respekt, ale nabízí i svou přívětivější tvář. Na jeho úrodných svazích se pěstuje vinná réva. Plocha, na které se pěstuje je omezená, ale kvalita zdejších vín je velmi ceněná. Kampánie je historickou oblastí - Římany nazývanou Campania Felix a víno se zde pěstuje a vyrábí už od dob, kdy území spadalo pod řeckou nadvládu - před 2700 lety! Ve vinicích Kampánie najdete především staré, historické odrůdy.  Nejznámější bílá vína jsou Greco di Tufo, Fiano di Avellino a Falanghina. Greco di Tufo je víno s výraznější ovocností a mineralitou, působí plnějším dojmem, za což může i vyšší obsah alkoholu. Fiano je stará odrůda, zmínky se o ní dochovaly z roku 79 n.l. - odrůda je charakteristická tóny medu, bílých květů a pražených oříšků. Falanghina má tóny broskve, meruněk a žlutých jablek. Mezi proslulá červená vína patří Lacryma Christi del Vesuvio Rosso (slzy Kristovy), které má intenzívní ovocnou vůni s nádechem třešní, malin a černého rybízu. Červené víno Taurasi je přezdívané "barolo italského jihu".

PRONÁJEM KATAMARÁNU ZA CENU PLACHETNICE v ŘECKU

Vloženo: 13.3.2017 12:05:54

V rámci naší akce “KONVERTUJTE NA KATAMARÁN” Vám v následujících termínech nabízíme pronájem Lagoon 380 z Olympic mariny u Atén v Řecku za ceny jednotrupé plachetnice:
1.700 EUR v termínu 27.5. - 03.06.2017 + závěrečný úklid 150EUR.

Průměrná teplota se v Saronském zálivu, u kterého Olympic marina leží, pohybuje v dubnu a v květnu mezi 21-25°C , v noci mezi 10-19°C. V rámci této akce nabízíme katamarán “Achilleas", který má nezávislé naftové topení ve všech kajutách. Nemusíte mít tedy obavy, že Vám v noci bude zima! Nejlevnější lety, v nabízených termínech z Bratislavy do Atén, operuje letecká společnost Ryanair. Létá se v sobotu nebo v úterý. Orientační ceny letenek v dubnu jsou v rozmezi 116-133EUR, v květnu 83-90EUR. Olympic marina je pouze 30 minut od mezinárodního letiště v Aténách a ve stejné vzdálenosti od Kykladských ostrovů a Saronského zálivu. Nejsnadnější je, když pro Vás pošleme taxi, které Vás doveze z letiště přímo do mariny (přibližně 100EUR pro 8 lidí). Na katamaránu může být dle Vašich požadavků nachystaný základní nákup.

Nenechte si ujít tuto unikátní nabídku!

P.S. přednost mají držitelé průkazu RYA.

Neváhejte nás kontaktovat na e-mail: info@altumare.cz nebo na tel č. +420 774 812 446


Z KARIBIKU ZPĚT NA SUCHÉ ZEMI

Vloženo: 9.3.2017 15:38:00

Posádky karibské plavby jsou zpět na suché zemi! Děkujeme všem, co s námi pluli a velký dík patří všem čtyřem kapitánům - Liborovi, Jakubovi, Jaromírovi a Jarkovi, kteří i v závěrečných větrnějších podmínkách zvládli skvěle veškeré nástrahy Poseidona, počasí i technické závady na katamaránech.
Letošní trasa vedla z Martiniku na Svatou Lucii. Svatý Vincent jsme jen minuli a zakotvili v Bequii, pokračovali na Mustique, do průzračných vod Tobago Cays a zpět přes Canouan, na Svatou Lucii. Na úvodní fotografii odjíždí Privilege 495 Valencia kapitána Jaromíra z mořského parku u Soufriére pod vrcholky Pitonů.
Letošní plavba byla premiérově pojata jako test propojení jachtingu a freedivingu. Freediving zabezpečovala Vendy s Petrem z Ocean Devils. Freediveři zaplnily téměř dva katamarány. Potopili se k vraku na Svaté Lucii, ke korálovým reefům v Soufriere, k želvám v Tobago Cays...

YACHT POOL Sailing Day 1.4.2017

Vloženo: 3.3.2017 12:52:42

YACHT POOL Společnost YACHT POOL, která se specializuje na jachtařské pojištění, pořádá další ročník setkání jachtařů za účasti kvalitních přednášejících:
Richard Konkolski, kterého je asi zbytečné představovat... Dr. Friedrich Schöchl, zakladatel společnosti YACHT POOL a specialista na námořní právo, kterého asi znáte z veletrhů v Düsseldorfu a Tullnu nebo z časopisů jako autora článků o problematice pojištění, dále přijede i Jack Surija, CEO YACHT POOL Chorvatsko a zakladatel standardů v charteru v Chorvatsku a opět bude přítomen i
jachtař a horolezec Vladimír Porvazník.
Stručné shrnutí loňského setkání jste si mohli  přečíst na stránkách časopisu
MyBoat.
Bližší informace a přihlášky k účasti najdete na webu
YACHT POOL

Sv. Lucie - výstup na Velký Piton

Vloženo: 23.11.2016 13:57:16

V průběhu karibské plavby je na Svaté Lucii naplánovaný výstup na majestátní vulkanický vrchol GROS PITON. Vrcholky kopců Velký a Malý Piton se zvedají do výšky téměř jednoho kilometru nad mořskou hladinou. Za pěkného počasí je spatříte i z kopců u Castries. Nejúchvatnější je ale pohled z moře, z jižní strany Soufriere. Vrcholy se zdají být z mnoha vyhlídkových míst blízko u sebe, ale jejich vzdálenost je fakticky 5 kilometrů. Kromě estetického půvabu, nabízejí vrcholky Pitons "vrcholné" dobrodružství. Výstup na Malý Piton je adrenalinovou záležitostí díky téměř vertikálnímu skalnímu výstupu, schůdnější je Velký Piton, kde pečuje o dostupnost trasy společnost Gros Piton Tour Guides Association.V rámci naší plavby vás zveme na výstup na Velký Piton s předem domluveným průvodcem. Cesta trvá čtyři a půl hodiny. Samostatné výstupy jsou zakázány. K začátku trasy se lze dostat pouze terénním vozem. Těšíme se na tento aktivní výstup a jak jsem již zmiňovala, výstup na vrchol je oblíbenóu zálibou jachtaře Richarda Bransona, který má s výstupem spojenou krásnou písničku Ain´t No Mountains High Enough od Marvina Gaye.

Zajímavost: Velký a Malý piton se dokonce objevují na vlajce Svaté Lucie.

KARIBSKÁ FLOTILA VYPLOUVÁ ZA TŘI DNY!!!

Vloženo: 21.11.2016 14:49:42

Karibská flotilová plavba 4 katamaránů vyplouvá z ostrova Martinik již za tři dny! Jachting jsme rozšířili o zajímavé aktivity jako je freediving s mistry světa v oboru, výstup na nejvyšší horu Svaté Lucie Velký Piton a nově o další aktivitu - jízdu na JetSurfu, který bude k dispozici po celou dobu plavby.

Představujeme vám finální organizátorský TEAM karibské plavby v roce 2017:

Cpt. ZDENA - organizační vedení plavby,  co-skipper Catana 50 Parana

Cpt. LIBOR a JAKUB -  RYA kapitáni freediverské sekce na katamaránu Catana 50 PARANA a Lagoon 410 TEQUILA

Cpt. MICHAELA  - doprovodný program a kulinářské speciality, Míša vede v časopisu Yacht rubriku Aby vám na lodi chutnalo

VENDY a PETR – kompletní zabezpečení freedivingu na Svaté Lucii a na Grenadinách

Cpt. JAROMÍR - JetSurfing, katamarán Privilege 495


 

 

 

TRASA karibské plavby:

MARTINIQUE - SVATÁ LUCIE - BEQUIA - MUSTIQUE - PETIT TABAC - PETIT ST. VINCENT - CARRIACOU - TOBAGO CAYS - MAYERAU - CANOUAN

 

PORTORIKO - vibrující energie a přebohatá historie

Vloženo: 6.10.2016 14:59:42

Portoriko, španělsky Puerto Rico je prozatím neobjevená jachtařská destinace Španělských panenských ostrovů. Když přiletíte ucítíte spalující horko, skoro tropické, vsakující se do vás. Pak do vás začnou pronikat zvuky a rytmy bomby, pleny a salsy s texty v karibské španělštině šmrncnuté americkým slangem a okořeněné prastarými kulturami Youruba či Taino. Krásné pláže, kasina na Isla Verde, elegantní španělská architektura v Old San Juanu, největší rádiový teleskop na světě nebo tajuplný labyrint podzemních jeskyní. Brzy si také uvědomíte, že Portoriko nápadně připomíná  USA. A aby ne, když tvoří jednapadesátou hvězdičku americké vlajky. Dokladem jsou velká nákupní centra a rychlá občerstvení.

Salon Nautico Barcelona 12.-16.10.2016

Vloženo: 16.9.2016 15:04:53

Jachtařský veletrh Salon Nautica BarcelonaJachtařský veletrh v Cannes právě skončil, pokud jste ho nestihli a chcete se podívat na kvalitní výstavu jachet na vodě, naplánujte si cestu v polovině října do Barcelony!
Salon Nautica Barcelona je kvalitně obsazenou výstavou, kde mají návštěvníci dostatek času na prohlídku exponátů. Plachetnice, motorové jachty i katamarany jsou vystaveny v marině přímo v centru Barcelony. Když k tomu přidáte příjemné počasí, kvalitní jídlo a všechny další atrakce, které Barcelona nabízí, je nejvyšší čas, koupit si letenku do Barcelony! Vstupenku na veletrh nepotřebujete, tu pro Vás máme zdarma, stačí si domluvit termín návštěvy předem.
Celou dobu výstavy budeme na stánku Lagoon, kde Vám ukážeme katamarany Lagoon 39, 42, 450F, motorový katamaran 630MY a horkou novinku posledních dní SEVENTY7, o které jsme Vás informovali z Cannes na facebooku ALTUMARE.

 

BAHAMY - po stopách Agenta 007

Vloženo: 22.8.2016 14:22:03

Bahamy - jedna z nejluxusnějších lokalit planety, extrémně drahé hotely, kde má člověk vlastního komorníka, ale i místa pro běžné turisty. Bahamy - to jsou stovky opuštěných i neopuštěných ostrovů.  Obydlená část souostroví je označovaná jako Family Islands, kde jsou nádherné poklidné pláže se "závějemi" jemného písku, který přechází v tyrkysové moře průzračné jako benátské sklo.

Přestože jsou Bahamy cílem milionářských jachet, které hledají ve zdejších zátokách úkryt před zvědavci, hlavním zdrojem obživy většiny místních obyvatel zůstává rybolov. V uličkách úzkých tak, že jimi neprojede ani osobní auto, si po škole hrají děti, všude se do daleka rozléhá rytmus goombay, rybáři podřimují ve svých loďkách...

DELFYní flotila

Vloženo: 15.8.2016 12:06:06

Sledování delfínů v Řecku z paluby katamaranuNázev není pravopisnou chybou, ale snahou jedním slovem postihnout hlavní atrakce flotily, kterou pořádáme první listopadový týden v Saronském a Korintském zálivu v Řecku.  Sledování delfínů s profesionálním biologem na palubě a návštěvu historických památek, mezi které Delfy jednoznačně patří.
Termín vyplutí v neděli 30.10. navazuje na dvoudenní testování katamaranů Lagoon v termínu od 28. do 29.10., aby zájemci snadno stihli obě akce. K pronájmu na flotilu nabízíme celé jachty za výhodné ceny i jednotlivé kajuty. O flotilu už projevili zájem i jachtaři ze zahraničí, proto se můžeme těšit na mezinárodní společnost.

"ZOOM IN" - Volvo Ocean Race muzeum v Alicante

Vloženo: 25.7.2016 17:24:33

"ZOOM IN"  je unikátní výstava ve španělském Alicante, která vám přiblíží to, co dělá Volvo Ocean Race tak výjimečné. Letecké a panoramatické fotografie nabízejí úplně jiný pohled na tento devítiměsíční a nejnáročnější Ocean Race na světě. Volvo Ocean Race je oslava neuvěřitelného talentu, schopností a oběti nejen kapitána a posádky, ale i "onboard" reportérů a dalších 25 reportérů na pevnině, kteří pracují ve dne a v noci, aby zachytili pro vás tyto neopakovatelné a unikátní momenty. 12. ročník startoval v Alicante 14. října 2014 a skončil v červnu 2015 ve švédském Göteborgu. Jachty upluly 38.739 mil. Příští ročník bude zahájen opět v Alicante na podzim 2017. Udělejte si výlet do historie tohoto velkého závodu! Malou fotoreportáž najdete zde.

YACHTING FESTIVAL CANNES 6.-11.9.2017

Vloženo: 13.5.2016 13:33:53

Altumare team si Vás dovoluje pozvat na jedinečný jachtařský veletrh na francouzskou riviéru do Cannes v termínu od 6. do 11. září. Z Vídně pořídíte letenku do Nice za pohých 2300 Kč!!! Ať už kupujete jachtu nebo se o lodě jenom zajímáte, Cannes je místem, kde byste neměli začátkem září chybět. V pátek večer je otevřeno až do 22hodin, tak si můžete prohlédnout jachty v neopakovatelné noční atmosféře. V Cannes bude letos představeno 92 jachet ve světové premiéře, včetně Lagoon 77, o které píše i časopis MyBoat. Dalších 39 jachet bude mít evropskou premiéru a 48 francouzskou. Fotky z minulých ročníků najdete v naší fotogalerii. Budete-li chtít poradit s organizací cesty, neváhejte se na nás obrátit. Na stánku Lagoon vás se s vámi rádi setkáne po celou dobu výstavy, prohlédnout si můžete modely 39, 42, 450S, 52F, motorový katamaran 630MY a dosud největší sériově vyráběný Lagoon 77. Doporučujeme domluvit si termín návštěvy předem, tel. na 774 812 446 nebo mailem na info@altumare.cz abychom na Vás měli čas a mohli připravit vstupenky na veletrh zdarma.

CARRIBEAN FLOTILLA SAILING 2016

Vloženo: 19.3.2016 15:08:23

Posádky 4 katamaránů karibské flotily jsou zpět na suché zemi. A jak probíhala plavba? Přinášíme vám pár postřehů: jako velmi strategické rozhodnutí se ukázalo vyplutí z francouzského zámořského departmentu Martiniku. Jednak díky velmi levné letence za 14000 Kč, ale i skvělému zásobování lodí od francouzských sýrů, paštik, uzenin po výborná vína a místní rum. Přehled značek je výmluvný - Clément, La Mauny, J.M., St-Etienne, Trois Rivières, Neisson, St-James. Clément vyrábí i likér Crème de rhum vieux - výborný do kávy a na dezerty. Firma APPRO nám ráno přivezla veškeré zásoby na loď, posádky doplnily drobnosti a po vyclení jsme po obědě vyrazily směr Svatá Lucie.

JACHTAŘSKÁ INSPIRACE JOHNA LENNONA PRO DOUBLE FANTASY

Vloženo: 18.3.2016 16:43:56

Přinášíme vám příběh, který zůstává málo známý i v okruhu fanoušků Beatles. Na jaře 1980 uběhlo pět let, kdy John Lennon nesložil žádnou skladbu a přiznal, že se dostal do takového polodůchodového stavu. Jeden ze známých v tu dobu kupuje 14ft plachetnici a sveze Johna na Long Islandu. Sám si naplánuje plavbu na Bermudy s vyplutím z Newportu. 4.června se naloďuje ještě s třemi kamarády na palubu lodi Megan Jaye a mají před sebou plavbu dlouhou zhruba 650 mil. Třetí den plavby je zastihne silný vítr s poryvy o rychlosti 60 uzlů a John Lennon se dostane do situace, kdy musí vzít kormidlo do rukou během odpočinku skippera, zatímco ostatní členové posádky trpí mořskou nemocí. Tato zkušenost mu dodá znovu sebevědomí a během pobytu na Bermudách složí všechny písně z alba Double Fantasy, které vychází 17. listopadu 1980, dva a půl týdne, před tím, než byl zavražděn ...

EXCHANGE CROATIA FOR SEYCHELLES!

Vloženo: 18.3.2016 14:16:46

VYMĚŇTE V LÉTĚ CHORVATSKO ZA SEYCHELY

Termín: 2.-16.7.2016 nebo 16.-30.7.2016 nebo jakékoliv kombinace v červenci 2016. Seychely jsou celoroční destinace s teplotami vzduchu v cca 29-31st. a teplotou vody 28-29 st.
Pronájem katamaránu  LAGOON 450, rok výroby 2011 s vyplutím z Mahe nebo Praslinu.
Cena: 12430 EUR - 5500 EUR sleva = 6930 EUR. Pro srovnání - stejný katamarán  Lagoon 450 v Chorvatsku přijde v červenci od 12450 EUR na 14 dní. Rozdíl v ceně zaplatí letenky pro 10 osob.

NOVÉ WATERS PILOTY PRO ROK 2016

Vloženo: 18.1.2016 22:45:06

CRUISING GUIDE TO THE VIRGIN ISLANDS - Henry Buchanan 

Zbrusu nové 17. vydání waters pilota pro rok 2016 s podrobnými mapami kotvišť. Zahrnuje i nově navrženou 45x70 cm barevnou plánovací mapu s leteckými záběry vybraných kotvišť a zátok. Pilot pokrývá oblast Britských i Amerických Panenských ostrovů.  V knize jsou uvedeny přehledně informace o kotvení, včetně informací o cenách, celní a přistěhovatelské předpisy, poplatky za Národní parky, přehled vodních sportů, informací o restauracích, plážových barech, obchodech, připojení k internetu, adresář zboží a služeb na každém z ostrovů, včetně webových stránek.

PLOUT RYCHLEJI A LÉPE SE NAUČÍTE NA KURZU ANDREASE HANAKAMPA

Vloženo: 16.1.2016 22:36:10

David Křížek a Andreas Hanakamp na VO60I když trávíte na jachtě týden ročně s rodinnou nebo se chcete cítit jistěji při ovládání jachty nebo máte-li sportovní ambice a hodláte vyhrát nejbližší regatu, potřebujete podle Andrease Hanakampa prostě trénovat. A pro všechny jachtaře, kteří chtějí trénovat, máme připravený od 31.3.-3.4.2016 kurz na monotypových plachetnicích ve Slovinsku.

Kurzy vede buď Andreas osobně nebo někdo z jeho špičkových mezinárodních trenérů (Petra Kliba, Vid Jeranko) a novou posilou pro rok 2016 je Olympijský jachtař Andreas Geritzer, stříbrný z Olympiády v Aténách.

Bližší informace o kurzu naleznete na webu ALTUMARE a v kalendáři.

ŘECKÝ GIBRALTAR - MONEMVASÍA

Vloženo: 7.1.2016 14:11:36

Toto opevněné městečko leží na dvou úrovních na skále tyčící se do výšky 350 m nad mořem a právem se mu dostalo přezdívky "řecký Gibraltar". Po staletí byla Monemvasía poloautonomním městským státem, prosperujícím z obchodování a těžícím ze strategické polohy na námořní cestě z Itálie do Černého moře. Díky mimořádně dobrému opevnění, které z velké části stojí dodnes, nebyla nikdy zdolána silou a podlehla pouze dlouhému obléhání. Město se dělí na horní a dolní část. V dolní části města najdete krásně zrestaurované historické budovy a malebné uličky plné kaváren, barů a taveren. Určitě stojí za to u Monemvasie zakotvit a nebo se alespoň pokochat pohledem z moře, z naší základny v Olympic marině v Lavrion u Atén je to do Monemvasie asi 75nm, ale dobrou zprávou je, že na polovině cesty leží věhlasný ostrov Hydra.

KARIBSKÁ FLOTILA 2016 - POSLEDNÍ VOLNÁ KAJUTA!

Vloženo: 7.1.2016 13:59:29

1. března 2016 vyplouváme z ostrova MARTINIQUE na dvoutýdenní flotilovou plavbu po karibských ostrovech. Pro velký zájem jsme přidali další katamarán. Aktuálně jedou dva katamarány Lagoon 500 - Onyx a Eclarite, Lagoon 39 Lima a Lagoon 410 S2 HEY JUDE.  Cena letenek je stále příznivá - cca 15400 Kč.

NABÍZÍME POSLEDNÍ  KAJUTU NA LAGOON 410!

 V neděli 17.1.2016 vás zveme od 16 hodin do restaurantu Boulevard v Brně na karibskou party, kde se dozvíte více podrobností o plavbě. Večer pak  na premiéru muzikálu TITANIK v Městském divadle.

APRÍLOVÉ ZAHÁJENÍ SEZÓNY 2016

Vloženo: 21.12.2015 12:13:18

Na začátek dubna 2016 jsme pro vás připravili zahájení sezóny na plachetnici Cyclades 43.4 s vyplutím z Olympic mariny v Lavriu. Od 2.4.-6.4.2016 nabízíme zdokonalovací plavbu pod vedením profesionálního řeckého kapitána a od 6.4.- 9.4.2016 pod vedením českého kapitána.

Cena 280 EUR na osobu pro klienty ALTUMARE a ŠKOLY JACHTINGU, 310 EUR pro ostatní zájemce.

Doporučujeme využít levné letenky se společností RYANAIR - cena cca 100 EUR s kabinovým zavazadlem do 10kg.

POUR FÉLICITÉ 2016

Vloženo: 20.12.2015 19:11:08

NÁDHERNÉ FOTOGRAFICKÉ PUBLIKACE O ŘECKU

Vloženo: 20.12.2015 02:28:46

SANTORINI A KYKLÁDY OD GEORGE MEISE

 

 

 

 

 

 

 

VÁNOČNÍ TABULE NETRADIČNĚ - RECEPT OD MICHALA GÖTHA

Vloženo: 16.12.2015 16:35:29

GRATIN Z KAPRA OD ŠÉFKUCHAŘE HOTELU MIURA

Na másle upečený kapr s kousky ančovičky a pimentem se obere od kostí. Máslo se jemně zapráší moukou a zalije rybím vývarem (z kostí a hlavy). Po provaření se přidá obrané maso z ryby, dá do vymaštěných kokotek a zasype parmezánem. Pokape se rozpuštěným máslem a peče do zlatova.

GURMÁNSKÉ A POHODOVÉ VÁNOCE PŘEJE ALTUMARE S ŠÉFKUCHAŘEM MICHALEM GÖTHEM!

RYBÍ POLÉVKA, KTERÁ OHROŽUJE SVĚTOVÝ EKOSYSTÉM

Vloženo: 16.12.2015 15:06:15

Žraločí polévka je vyhledávaná východoasijská specialita, která přijde na 20-400 dolarů za porci. 50% žraločích ploutví prochází přes jeden z největších rybích marketů na světě v Honk-Kongu. Je to epicentrum obchodu v miliardách dolarů.

V dobách filmu Čelisti, tedy v období žraločí globální histerie, platilo - MRTVÝ ŽRALOK, DOBRÝ ŽRALOK. Trvalo  velmi dlouho, než se podařilo tento mýtus alespoň trochu zpochybnit. V dnešní době jsou žraloci jedním z nejohroženějších živočišných druhů a jejich záchrana je vzhledem k jejich pověsti velice komplikovaná.

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP S JANEM ŠIBÍKEM

Vloženo: 16.12.2015 13:50:46

FOTOGRAFICKÝ WORKSHOP JAKO DÁREK

Chtěli byste si kvalitně nafotit skvělé momenty vaší plavby na iphone nebo digitál? Absolvujte celodenní fotografický workshop s vynikajím reportážním fotografem Janem Šibíkem. Termíny jsou od března do června 2016.
Jan Šibík, dokazuje, že dobré street foto se dá pořídit i mobilem.  "Týdeník Time měl dokonce jako první na světě titulku vyfocenou na mobilní telefon. Tohle všechno mě dovedlo k tomu, že jsem si to musel vyzkoušet i já. Podle mě se mobilní fotka stala již samostatným žánrem fotografie. Nechci však, aby si někdo myslel, že jsem se zbláznil, mobil je pro mě jen doplňkem zrcadlovky, kterou neodložím. S mobilem mě nepovažují za fotografa. Díky tomu kolikrát vyfotím fotku, kterou bych se zrcadlovkou neudělal." 

FLOTILA ALTUMARE 2016 směřuje na modro-bílé KYKLÁDY

Vloženo: 6.11.2015 14:20:14

Zveme Vás do Kyklád! Tradiční přátelská flotila ALTUMARE proběhne 16 - 23/7/2016 a místa už se pomalu plní!

Jako vždy po celou dobu flotily bude k dispozici naše asistenční služba, která pomůže s vyplouváním z přistavů i kotvením. Máme taky připraven dopňkový nepovinný program, který bude zahrnovat kulinářské zážitky, sporty, historii i další aktivity dle počasí.
Flotila vypluje z naší základny v
Olympic marině v Lavriu a plánovaným cílem jsou Kykládské ostrovy.

ALTUMARE WHALE SHARK EXPEDITION 2016

Vloženo: 6.11.2015 14:17:40

Vážení příznivci moří a oceánů!

Od 21. do 30.4.2016 se vydáme na expediční plavbu v Belizi zaměřenou na pozorování žraloka velrybího i další obyvatele druhého největšího korálového reefu na světě.  Expedici  povede mořský biolog  Demian Chapman.

Pozorování a potápění se žralokem velrybím je naplánováno na dobu úplňku, kdy je ideální období na pozorování těchto majestátních obrů dosahujících až 18m! Poplujeme na kvalitních katamaránech  s generátorem, klimatizací a solárními panely. Máme poslední volná místa!

BELIZE - POTÁPĚNÍ SE ŽRALOKEM VELRYBÍM

Vloženo: 17.10.2015 17:04:20

Vážení jachtaři a příznivci jachtingu a potápění,

od roku 2010 s ALTUMARE objevujete korálové pobřeží střední Ameriky v Belize. Jako třešničku na dortu jsme pro vás připravili unikátní potápění s největší rybou na světě,  žralokem velrybím a jeho pozorování v době migrace v Gladden Marine Reserve.Vyplutí je ze základny Placencia, která je jen 36km vzdálená od místa pozorování.

Od 21. do 30.dubna 2016 se můžete připojit k flotile lodí, kterou povede mořský biolog Demian Chapman. Pozorování a potápění se žralokem velrybím je naplánováno na dobu úplňku, kdy je ideální období na pozorování těchto majestátních tvorů dosahujících až 18m.

 

PLAVBA BURGUNDSKEM

Vloženo: 8.4.2015 16:54:40

Bojíte se, že se budete na říční lodi nudit? Pro nováčky je to skvělá zábava a mohou si dokonale nacvičit manévrování s lodí na motor! Co na řece natrénuješ, na moři jako když najdeš!  Můžete si vzít s sebou kolo, golfové hole nebo rybářské pruty. Je to kraj bohatý na přírodní dary.

To vše můžete vyzkoušet a ochutnat během poklidné plavby po místních řekách a kanálech.  Více o pronájmech hausbótů v této oblasti najdete na www.altumare.cz. Neváhejte, na plavby uskutečněné v květnu a červnu můžete využít 10% slevu.

Jachtařské pojištění z pohledu zakladatele pojišťovny YachtPool

Vloženo: 28.2.2015 01:16:43

Pojišťovna Yacht Pool se specializuje na jachtařské pojištění

„Posledního pokoušou psi... A tím posledním je skipper. Alespoň co se týče otázky odpovědnosti, protože pokud není zaviněně způsobená škoda kryta žádným pojištěním, odpovídá za ni skipper. Toto riziko si ale málokdo uvědomuje“, říká Dr. Friedrich Schöchl, zakladatel a ředitel pojišťovny Yacht-Pool, jehož doporučení jak problémům předcházet jsou velmi cenná, protože pojišťovna se většinou o povedených charterech nedozví, ale všechny nepovedené řeší.
V seriálu článků, který připravujeme s Dr. Schöchlem o rizicích na moři a možnostech jak jim předcházet rozebereme nepříjemná témata jako zadržení kauce, odpovědnost za škodu, havarijní pojištění i pojem hrubá nedbalost. Úvod k této problematice vystihuje rozhovor, který Dr. Schöchl poskytl časopisu Nautica a který Vám přinášíme.

Podmínky pro legální charter v Řecku

Vloženo: 30.1.2014 20:07:13

Katamaran kotvící na ostrově Kastelorizo v Řecku

Řecko patří k oblíbeným destinacím jachtařů a změny v zákonech, které stanovují podmínky pro charter a provoz lodí v Řecku, se stávají předmětem mnoha diskusí. Informace o charteru jachet v Řecku obsažené v tomto článku čerpají z podkladů, které máme k dispozici od renomovaných právníků zabývajících se lodní problematikou v Řecku.

 Stručně řečeno, stále platí, že lodě nabízené k pronájmu v Řecku, musí mít platnou MÍSTNÍ chartrovou licenci. Základní podmínky získání takové licence uvádíme dále. Aktuálně platí, že pokud chce jachta, která není registrovaná v Řecku, ale má registraci jiného státu EU, provozovat legální charter v Řecku, musí splňovat technické podmínky stejné jako jachta řecká (viz níže) a navíc musí mít v Ŕecku agenta (firmu), který bude pro jachtu vyřizovat místní daňové záležitosti. S oběma variantami máme dostatek praktických zkušeností.

Lodní hotel all-inclusive

Vloženo: 23.12.2013 11:03:56

Plavba s lodním hotel v BurgundskuNovinkou letošní sezóny jsou all-inclusive lodní hotely ve Francii. Je to alternativa pro ty, kteří mají rádi velké pohodlí v podobě designové lodi, kde se denně servíruje francouzská kuchyně a naplánovanou plavbu s výlety s anglicky mluvícím průvodcem.

Luxusní říční loď má 12 dvoumístních kajut, a tak je schopna pojmout maximálně 24 pasažérů, což zajišťuje více intimity než například na velkých záoceánských lodích, přičemž je na palubě posádka, která se postará o Váš komfort a pohodlí.

 

Spočítali jsme kolik na místě utratíme na Ochutnávce jachtingu v Řecku

Vloženo: 29.11.2013 00:02:01

Kotvení přímo před tavernou je v Řecku oblíbenéPrůběh podzimní Ochutnávky jachtingu v Řecku s redakcí časopisu Yachting revue poznamenalo letní počasí a bezvětří. Den před zahájením akce sice ještě foukal vítr o síle kolem 20kn, ale od soboty 26.10. se už nepohnul ani lísteček. Proto jsme vlastnosti Hanse 540, ani katamaranu Nautitech 47 při plavbě na plachty nikomu nepředvedli. Spíš jsme prověřili schopnosti obou lodí plout na motor, při 1800 otáčkách jsme drželi cestovní rychlost kolem 7 uzlů a taky pořádně otestovali přístup do vody z obou lodí. Teploty vzduchu totiž šplhaly ke třicítce a moře mělo kolem 23 stupňů. Místo jachtařských zážitků jsme si proto užívali letní pohody a taky jsme počítali na kolik vlastně vyjdou místní náklady na jachting v Řecku.

Rosťa Pospíšil navrhuje pro ALTUMARE (a krade obrázky ve školkách?)

Vloženo: 21.11.2013 09:29:57

Obrázky Rosti Pospíšila s lodní tématikou se od jara 2013 objevují v materiálech ALTUMARE"Celé roky byla umělecká veřejnost přesvědčená, že obrázky Rosti Pospíšila malují jeho vlastní děti. Když jeho děti vyrostly, říkalo se, že obrázky krade v mateřských školách. Pravda je ale horší, všechno maluje sám", bylo napsáno na pozvánce na jednu z výstav Rosti Pospíšila, který je autorem nového grafického stylu ALTUMARE. Sám k otázce krádeží ve školkách v pořadu Osobnosti ČT 24 řekl: "V podstatě bych i chtěl, ale školky jsou před takovými "vlezlouny", jako bych mohl být já, poměrně chráněné. Takže ty šišaté obrázky opravdu maluji sám". Navíc ho to nesmírně baví a spolupráce s lidmi, kteří rádi dělají svoji práci zase baví nás. Milovník dobrého blues, kvalitní whiskey a zajímavých lodí Rostislav Pospíšil  žije a tvoří v Brně a na chalupě v Kněževísku.

Rosťovi obrázky znají i v Anglii, Německu, Polsku, Rakousku a USA, kde samostatně vystavoval a jeho tvorbu najdete i v Metropolitním muzeu v New Yorku. Od jara letošního roku se s grafikou, kterou speciálně pro ALTUMARE Rosťa Pospíšil navrhuje, protože ho to baví, mohou setkávat i návštěvníci našeho webu a naši klienti.

AIS (Automatic Identification System)

Vloženo: 30.6.2013 12:08:41

Zobrazení informací z AIS systému na GPS plotru (zdroj: lodninoviny.cz)

Jak snadné je odhadnout z paluby jachty kurz a rychlost okolních lodí při noční plavbě? Vplouvali jste někdy do nepřehledné úžiny na jejíž druhé straně se zničeho nic objevila nákladní loď nebo trajekt v kolizním kurzu?

 

Těchto horkých chvilek Vás zbaví přijímač AIS (Automatic Identification System). Je to zařízení, které přijímá a v jednoduché podobě zobrazuje informace, které okolní lodě o sobě v systému AIS vysílají: identifikace lodě, cílová destinace a hlavně rychlost plavby a kurz. Díky těmto informacím dobrý AIS vypočítá a okamžitě zobrazí hrozící kolizi, protože ukáže na jakou nejkratší vzdálenost a za jak dlouho se lodi přiblíží, pokud budou obě udržovat stálý kurz i rychlost.

Dovolená na lodi bez průkazu !

Vloženo: 1.5.2013 03:38:23

V současné době je trendem stále větší zájem o říční lodě neboli hausbóty. O co se vlastně jedná? Z hlediska jachtařů se dovolená na hausbótu dá přirovnat ke dnům, kdy se rozhodnete plout na motor - s tím rozdílem, že konstrukce hausbótu je o něco velkorysejší, co se místa týče. Díky tomu, že řízení hausbótů není tak složité jako plavba na moři, tak kromě několika výjimek v Německu není potřeba mít jakýkoliv průkaz či oprávnění. Z hlediska cestovatelů loděmi nepolíbenými se jedná o krásný zážitek na řekách či kanálech, kde je obvyklé si vzít na palubu kola, zastavit se na zajímavých místech, slunit se na palubě, nebo jen tak pozorovat přírodu kolem řeky a večer si naplánovat, kam se zítra pojede dál...

 

Ochutnávka jachtingu v Řecku za bezvětří i větru o síle 50uzlů

Vloženo: 21.4.2013 16:34:07

Katamaran Nautitech 47 kotvící na Aegině při Ochutnávce jachtingu s Yachting revue 2013

Letošní Ochutnávka jachtingu s časopisem Yachting revue proběhla 12.-20.4.2013 a byla rozdělena na dvě části. V prvních čtyřech dnech byla v plánu plavba Saronským zálivem a v druhé části návštěva "větrných" Kyklád, které tentokrát svoji pověst skutečně potvrdily, foukal totiž vítr o rychlosti až 50uzlů.  Plavby se celkem zúčastnilo 7 lodí, ale tentokrát díky složitým podmínkám neplula celá flotila společně.

 

Článek o průběhu jarní Ochutnávky jachtingu jste si mohli přečíst v červnovém Yachting revue nebo v PDF na webu ALTUMARE.

Největší "bareboat charter" katamarán - Catana 55 Carbon Infusion

Vloženo: 29.10.2012 16:33:29

Tento úžasný katamarán nabízí výjimečnou kombinaci rychlosti, pohodlí a prostoru! Na 55 stop je profil katamaránu znatelně delší a nabízí výrazně větší vnitřní prostor ve srovnání s alternativními modely.  Největší "bareboat charter" katamarán nabízí 6  dvoulůžkových kajut s vlastní koupelnou. V Karibiku si ho můžete pronajmout na Britských panenských ostrovech, ve Francouzské Polynesii na ostrově Raiatea.
Pohodlí a luxus na této chartrové lodi je srovnatelný  s pobytem na břehu, s tou výhodou, že váš plovoucí resort  se pohybuje rychlostí 12 uzlů na vítr.  Unikátní koncept, který umožňuje spouštět posuvný kýl na boku plováku (daggeboard) podle režimu plavby, zvyšuje stabilitu plavby na boční vítr. Bohatá základní výbava je samozřejmostí - klimatizace, odsolovač, generátor, lednice s odděleným mražákem, v kokpitu box na led, mikrovlnka, člun s pevným dnem o výkonu 15HP, genakr, elektrické vinšny...

Historie katamaránů

Vloženo: 7.8.2012 23:45:48

Historický předchůdce katamaranuVšechny moderní vícetrupé lodě mají svůj původ v geniálně jednoduchých polynéských katamaranech: kánoích s plachtou podepřených plovákem na tenkých trámech. Avšak první zmínky o katamaránech se objevují již za dynastie Ptolemaiovců . Byly používány jednak jako válečné lodě, ale také na převoz obelisků.

První písemné zmínky v angličtině o katamatánech sepsal bukanýr William Dumpier . (Slovem bukanýr byli původně označování francouzští lovci v Západní Indii, kteří se později stali piráty. Tito piráti terorizovali španělské državy ve prospěch jiných evropských států; nejznámější z nich byl Henry Morgan, po nemž je pojmenován jamajský rum Captain Morgan. Bukanýři založili přístavy Tortuga a Port Royal, který nakonec obsadili Angličané a udělali z něj jedno z protipirátských center.)  

Jachtařské pojištění kauce, odpovědnosti i nehody

Vloženo: 23.5.2012 14:29:16

Ztroskotaná plachetnice na SeychellesIdeálním pojištěním je to, které nevyužijeme. Ale právě pro pocit jistoty, abychom případné finanční následky pojistné události nenesli ze svého, pojištění uzavíráme. Totéž platí i pro jachtařská pojištění, z nichž nejznámějším, ale ne jediným,  je pojištění kauce.
Kauce je záruka, kterou kapitán skládá za půjčenou loď a která mu buď bude po vrácení lodi vrácena, nebo z ní budou strženy částky na opravu způsobených škod. Přesáhne-li škoda výši kauce, měla by být hrazena z pojištění lodě (ale to musí být loď pojištěna na dostatečná rizika a výši).  U lodí, které mají platnou chartrovou licenci v dané zemi to bývá ošetřeno v podmínkách, které musí chartrová loď splňovat, i proto není špatné prověřit si, jestli je loď, kterou si chcete pronajmout provozována v legálním chartrovém režimu.
Při pronájmu lodí se můžeme setkat se třemi typy pojištění:

1. Pojištění kauce 
2. Pojištění odpovědnosti kapitána
3. Úrazové pojištění a pojištění záchranné akce

4. Pojištění storna

Pojištění kauce můžete uzavřít jako:
1.1 Jednorázové pojištění kauce (na jednu plavbu)
1.2 Roční pojištění kauce
1.3 Pojištění kauce od dodavatele lodi
(toto pojištění často snižuje výši kauce)

RYA - nejmocnější jachtařská organizace na světě?

Vloženo: 11.5.2011 20:24:56

RYA - nejmocnější jachtařská organizace světaRYA je prestižní britská národní asociace, která se zabývá různými druhy plavby na lodích.Od sportovního yachtingu přes rekreační plavbu na motorových jachtách,plachetnicích a říčních lodích po windsurfing a závodění na motorových člunech.

Historie Royal Yachting Association (RYA)
Byla založena roku 1875 pod jménem Yacht Racing Association (YRA) za účelem sjednocení pravidel pro závodění,aby mezi sebou mohly soutežit lodě různých katagorií. V roce 1953 byla YRA na žádost královské rodiny přejmenovaná na RYA - The Royal Yachting Association a někdo z královské rodiny je vždy formální hlavou asociace. V roce 1967 byl zřízen výbor,který řídí její vzdělávací činnost.V roce 1968 požádalo o uznání RYA 72 škol z celého světa a britská armáda se ocitla na palubě školících činností hned rok poté. RYA se poprvé zapojila do Olympijské činnosti v roce 1908,kdy probíhaly Olympijské hry v Londýně.

10 rad jak nepotopit svoji loď

Vloženo: 14.2.2011 08:09:57

Ztroskotaná plachetnice, Seychely, posádka usnula při noční plavbě.Kdo je hlavním nepřítelem Vaší bezpečné a bezproblémové plavby? Zapomeňte na bouře nebo technické závady, většinu nehod na lodi způsobuje podle statistiky nehod rekreačních jachet, kterou sestavuje US Coast Guard lidský faktor. I malá chyba či nepozornost může znepříjemnit Vaši klidnou plavbu blankytnými vlnami. Máte svůj lidský faktor pod kontrolou? Máme pro Vás několik rad jak předejít nejen potopení lodě, ale veškerým nebezpečným situacím, které Vás při plavbě mohou potkat.

Igelitová taška je nepřítelem pro lodní motory

Vloženo: 14.2.2011 08:08:02

Obyčejný igelit je hrozbou pro chlazeí lodních motorůIgelitové pytle představují nebezpečí i pro motory trajektů.Igelitové tašky jsou problémem pro turisty, námořní lodě i podmořská zvířata. Italové je tedy postavili mimo zákon. Igelitová taška je neodmyslitelným společníkem každého nákupu. Je praktická a lehká, ale hyzdí mnoho moří a pláží, komplikuje plavbu lodím a ohrožuje život mnoha mořských tvorů. V Itálii tedy schválili zákon, který prodej igelitových tašek zakazuje.

Bouře na moři mohla Kolumba připravit o prvenství

Vloženo: 12.2.2011 10:45:43

Krištof Kolumbus - obrázek WikipediaLetos je tomu právě 518 let, kdy se Kryštof Kolumbus vracel z „Nového světa“. 14. února 1493 jej však zastihla mořská bouře. Chybělo málo a slavným objevitelem Ameriky by se stal Martín Alfonso Pinzón.
Martín Alfonso Pinzón byl kapitán Pinty, jedné ze tří lodí slavné flotily. Společně se Santa Marií a Niñou se pod Kolumbovým velením plavili objevit „Nový svět“, o kterém Kolumbus předpokládal, že bude nanejvýš 4500 námořních mil vzdálený od španělského pobřeží. Cílem bylo najít novou, kratší obchodní cestu do Asie, a to tak, že místo na východ, popluje dostatečně dlouho na západ
.

Sir Francis Drake zahájil před 433 lety svoji plavbu kolem světa

Vloženo: 11.12.2010 21:46:49

Sir Francis Drake (zdroj Hondius, Wikipedia)Sir Francis Drake vedl na příkaz královny Alžběty I. plavbu kolem světa, jejímž oficiálním cílem bylo prozkoumat západní pobřeží Jižní Ameriky pro obchodní zájmy Anglie, fakticky však spíš ukrást ve španělských koloniích vše, co půjde a oslabit tak krále Filipa II. a Španělský vliv v oblasti. Pět lodí pod vedením Francise Drakea vyplulo 13.12.1577 z Plymouth, ale když v roce 1578 proplul Magellanovou úžinou do Tichého oceánu, zbyla mu už jen jediná loď. Byl prvním Angličanem, který plul v Tichomoří a prvním Evropanem, který se dostal do Vancouvru. Poté, co obeplul Mys Dobré naděje se roku 1580 vrátil zpět do Plymouth s lodí plnou bohatsví, které uloupil z nechráněných španělských lodí a kolonií. V tehdejších dobách byl rozdíl mezi pirátem a diplomatem velmi sporný. Francis Drake byl pro takovou výpravu ideálním kapitánem, protože od okamžiku, co se na jedné ze svých prvních plaveb seznámil se způsoby Španělů při dovozu otroků z Afriky do Karibiku, začal Španěly nenávidět. Proto se rozhodl Španělsku škodit, seč mu budou síly stačit a naopak osvobozoval otroky a šetřil civilní obyvatele. Španělský král Filip II. vypsal na hlavu Francise Drakea odměnu 20tisíc dukátů (asi 200mil.korun v aktuálních hodnotách). Roku 1581 pasovala královna Alžběta I. Sira Francise Drakea za jeho skvělé služby Anglii na rytíře a později se dokonce stal členem parlamentu.

Na téma vaření na lodi se šéfkuchařem Michalem Göthem

Vloženo: 25.11.2010 16:08:14

Pro pohodu posádky každé lodi je důležité dobré jídlo. Ale co je to "dobré jídlo"? Jiný názor bude mít posádka závodní plachetnice, jiný posádka pivních skautů na pánské plavbě, jiný pasažéři 70stopé motorové jachty u Côte d' Azur nebo rodina s dětmi na katamaránu na prázdninové plavbě Středomořím. Na téma vaření na jachtě jsme Šéfkuchař Michal Göth na palubě katamaranudiskutovali se šéfkuchařem Restaurantu U Kastelána Michalem Göthem, který prostředí plachetnic, motorových jachet i katamaránů zná, protože s ALTUMARE spolupracuje na Kulinářských plavbách a kurzech vaření na jachtě.

Otázka: Michale, začneme parafrází otázky majora Terazkyho: "A čo vy si Göth predstavujete pod tým dobrým jedlom na lodi"? Michal Göth: Dobrým jídlem je pro mě cokoli, co posádce chutná a respektuje to místní podmínky (jak geografické, tak roční období) a uznávané principy kombinace chutí a přípravy jídla. Za náš národní problém považuji snahu exportovat chuti a zvyky do zahraničí a domácí optikou hodnotit cizí kuchyni. Ti, kdo se ve Středomoří shánějí po hovězím na guláš, přidají dovezený knedlík v prášku a české pivo, se připravují o jednu úžasnou tvář cestování - poznávání cizokrajných chutí. Přeji všem cestovatelům - nejenom jachtařům, aby se otevřeli novým chuťovým zážitkům, nechali doma svoje konzervy a koření a nebáli se experimentovat a hledat, co jim bude chutnat. Velkou brzdou v tomto zkoumání může být neznalost jazyka, ale to se snad jachtařů tolik netýká. Aktivity ALTUMARE v oblasti vaření na jachtě jsou mi velmi sympatické a rád na nich spolupracuji. 

Platí složitější předpisy pro kapitány jachet, nebo piloty letadel?

Vloženo: 4.10.2010 03:51:16

Hydroplán odpolouvající z IthakyPilotování malých letadel a řízení jachet má prý mnoho společného. Létání  je způsob pohybu, který je na první pohled stejně svobodný jako plavba lodí. Ale jen na první pohled: existují striktní předpisy, které piloti musí dodržovat, jinak se vystavují přísným postihům. Například pilot malého motorového letadla, který ročně nalétá méně než 20hodin, musí absolvovat kondiční lety než znovu sám usedne do kokpitu. Pro kapitány rekreačních jachet takové předpisy nejsou a snad ani nebudou, ale neznamená to, že bychom se od pilotů nemohli poučit. Zapomínáme všichni a pokud jsme na lodi nevyrůstali a ovládat loď jsme se učili před nedávnou dobou, křivka zapomínání působí neúprosně proti našim jachtařským ambicím.

Dobrou možností jak si zlepšovat schopnosti řídit loď mohou být kondiční plavby, které jsme připravili na  motorových jachtách, plachetnicích i katamaranech pro podzim 2010.

Nadstandardně vybavené lodě na Kubě

Vloženo: 6.9.2010 18:37:53

Kuba se stále řadí mezi nejméně prozkoumané karibské jachtařské destinace. Železná opona se sice částečně pootevřela a turisté, včetně jachtařů jsou vítáni, nicméně jachting na Kubě je na hony vzdálen karibskému stereotypu. Je pro velmi soběstačné jachtaře, kteří si chtějí užít dobrodružství, přírody v její původní divoké nedotčené kráse, kteří umí žít z darů a hojnosti moře (rybářské pruty s sebou!), s minimem přístavů a míst, kde můžete dobrat vodu, palivo a zásoby.  Běžně vybavené chartrové lodě na tyto podmínky nejsou uzpůsobené. Od letošního podzimu vám však nabízíme na Kubě v Cienfuegos francouzské katamarány značky Catana vybavené odsolovačem, generátorem, solárními panely, které opravdu v této části Karibiku oceníte.  Plánovat a rezervovat můžete již nyní. Brífing k oblasti je pro vás, naše klienty, samozřejmostí.

Námořní mapy - Karibik

Vloženo: 1.9.2010 09:45:38

Ať už se chystáte na pronájem plachetnice nebo katamaránu v Karibiku na zimní jachtařskou sezónu nebo na přeplavbu do Karibiku na vlastní lodi, je perfektní volba soubor map Admiralty v jednom praktickém balení. Soubory obsahují mapy o velikosti A2, což je právě ta správná velikost map na kapitánský stolek. V každém karibském souboru je zhruba 12 map.

 K dostání jsou následující soubory map: The Virgin Islands, Sombrero Island to Montserrat and Antigua, Antigua to Martinique and BarbadosSt. Lucia to Grenada

  Cena souboru: 1950 Kč (vč.DPH)  Objednávejte v našem E-Shopu.


BELIZE - karibský jachting s minimem lodí

Vloženo: 8.5.2010 16:43:32

Belize je unikátní jachtařskou destinací na východním pobřeží Střední Ameriky, která stojí za objevení. Altumare Vám zde od listopadu 2010 nabízí k pronájmu plachetnice i katamarány. Rezervace přijímáme již nyní. Východní pobřeží Belize je lemováno 130 písečnými ostrovy a korálovými útesy, nachází se zde druhý nejdelší korálový útes na západní polokouli (zapsán i do světového dědictví UNESCA). Korálové zahrady vás překvapí svojí různorodostí, nachází se zde více než 70 druhů tvrdých korálů, 500 druhů ryb, včetně hravých delfínů a fascinujících žraloků. V Belize je proslulá Blue Hole, ve středu Lighthouse Reef Atolu. Původně to byla jeskyně, jejíž střecha padla o 10000 let dříve, když země ustupovala do moře. Klima je tropické pod vlivem severovýchodních pasátů o síle 15-22 uzlů a průměrné roční teploty se pohybují mezi 23°C až 29°C.

RSS RSS kanál aktualit