Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Moře a jachting

ELEGANTNÍ OBR - ŽRALOK VELRYBÍ

Žralok velrybí je vůbec největší rybou na světě, je to s nadsázkou řečeno - elegantně se pohybující obr. Jeho tlama je dostatečně velká na to, aby se do ní vešel dospělý člověk. Je to ale neškodný filtrátor, živící se planktonem a malými rybami. Aby si zajistil tak ohromné množství potravy, nasává vodu tlamou a pumpuje ji přes žábry, kde se potrava zachytí na žaberních obloucích a žralok ji později spolkne. Má nejsilnější kůži ze všech živočichů - 10 cm tlustou. Po celé délce těla vedou žretelné hřebeny. Kresba na hřbetě je tvořena bílými skvrnami, u každého žraloka je jedinečná a umožňuje je odlišit od sebe. O jejich oceánských cestách toho víme zatím velmi málo, díky vysílačkám se podařilo zjistit, že někteří žraloci velrybí migrují přes všechny oceány.

Na planktonní hody se žraloci vydávají i do naší jachtařské destinace - do Belize v blízkosti Placencie. Vědci se domnívají, že nárust planktonu v moři je způsobený hromadným rozmnožováním korálnatců na útesech a spouští je úplněk. Proto naše WHALE SHARK EXPEDITION v dubnu 2016 je naplánovaná právě v době úplňku.

Na fotoreportáž z Belize se můžete těšit v květnu 2016. A pokud by se někdo z vás chtěl připojit k dvěma českým katamaránům, máme uvolněnou jednu kajutu, ale neváhejte, zájem je velký!

Team ALTUMARE