Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

Moře a jachting

Sex na korálovém útesu

Ve hře zvané život je pouze jediný cíl - rozmnožit se. Sex je stejně důležitý jak  pro mořské plže nebo ryby, tak pro nás.Tvorové z korálových útesů si ale užívají tak rozmanitých praktik, že zastíní i toho nejaktivnějšího lidského sexuálního maniaka. Mezi běžnými a zdánlivě nevinnými obyvateli útesu Indického oceánu najdeme hermafrodity, transsexuály, monogamisty, polygamisty, účastníky divokých orgií, vládce harémů i dominy...Vše je dovoleno, jen když to funguje!

ELEGANTNÍ OBR - ŽRALOK VELRYBÍ

Žralok velrybí je vůbec největší rybou na světě, je to s nadsázkou řečeno - elegantně se pohybující obr. Jeho tlama je dostatečně velká na to, aby se do ní vešel dospělý člověk. Je to ale neškodný filtrátor, živící se planktonem a malými rybami. Aby si zajistil tak ohromné množství potravy, nasává vodu tlamou a pumpuje ji přes žábry, kde se potrava zachytí na žaberních obloucích a žralok ji později spolkne. Má nejsilnější kůži ze všech živočichů - 10 cm tlustou. Po celé délce těla vedou žretelné hřebeny. Kresba na hřbetě je tvořena bílými skvrnami, u každého žraloka je jedinečná a umožňuje je odlišit od sebe. O jejich oceánských cestách toho víme zatím velmi málo, díky vysílačkám se podařilo zjistit, že někteří žraloci velrybí migrují přes všechny oceány. Na planktonní hody se žraloci vydávají i do naší jachtařské destinace - do Belize v blízkosti Placencie. Vědci se domnívají, že nárust planktonu v moři je způsobený hromadným rozmnožováním korálnatců na útesech a spouští je úplněk. Proto naše WHALE SHARK EXPEDITION v dubnu 2016 je naplánovaná právě v době úplňku. Na fotoreportáž z Belize se můžete těšit v květnu 2016. A pokud by se někdo z vás chtěl připojit k dvěma českým katamaránům, máme uvolněnou jednu kajutu, ale neváhejte, zájem je velký! Team ALTUMARE

Královny lodí

Na začátku 20.století byl naprostou senzací Titanic.Uběhlo další století a my máme nové giganty na světě,teda přesnější by bylo říct na vodě..

 

Poseidonův oblíbenec

Tvorové žijící pod hladinou moře a zoologové je přirovnávají k šimpanzům.Pokud budete mít štěstí,tak se na chvíli přidají k vaší lodí a budou se předvádět u přídě.O kom je řeč?Přece o delfínech.

Závěr (cyklus povídek o podmořském mytí nádobí)

A tak se život pod mořskou hladinou docela změnil. A nejen tam.

Žralok (cyklus povídek o podmořském mytí nadobí)

 

Žralok bílý (Carcharodon carcharias) nikde nebydlí. Brázdí vody oceánu a všichni se ho bojí. Zvyknul si na to. Je velký, zlý, ukrutný, pluje oceánem a požírá lidi a roztomilá zvířátka. Každý má nějakou pověst, jde o to, nenechat si jí kazit plavání v moři.

Chobotnice(cyklus povídek o podmořském mytí nadobí)

 

Na mělčině východně od Poquerolles,což je ostrov na jižním pobřeží Francie,je město chobotnic. Chobotnice (Octopoda) má tolik čeledí a druhových jmen, že sama neví, jak se přesně jmenuje.

Kareta (cyklus povídek o podmořském mytí nadobí)

Kareta obrovská (Chelonia mydas) si občas může vylomit krk, aby si viděla na krunýř. Želvy mají slabost pro svoje krunýře. 

Delfín (cyklus povídek o podmořském mytí nadobí)

 

Delfín skákavý (Tursiops Truncatus) ví moc dobře, co je tam nahoře. Nahoře je obloha a plují po ní mraky.  

Běluha (cyklus povídek o podmořském mytí nadobí)

Běluha severní (Delphinapterus leucas) otevřela dveře svého domku. Protáhla se kolem vstupního kamene a zavřela ocasem.  

Tradiční lov velryb na Faerských ostrovech

Lov velryb na Faerských ostrovech je provozován od časů prvních norských osad na Faerských ostrovech. Je regulován Faerskými autoritami, ale kvůli neshodám ohledně malých kytovců není lov pod dohledem Mezinárodní velrybářské komise.

Mrtvá nebo (ještě) živá?Aneb lov velryb

Rozmach moderního velrybaření v druhé polovině minulého století a průmyslové velrybaření ve 20. století způsobily ve všech mořích světa tak rozsáhlou decimaci velrybích populací, že několik druhů velkých kytovců je dnes na pokraji naprostého vyhynutí.
 

Žralok mizí ze světa aneb polévka, která ohrožuje ekosystém

K dovolené v cizích krajích neodmyslitelně patří objevování gastronomických zážitků jako je například polévka ze žraločích ploutví.

Ústřice aneb bývalá vzácná lahůdka korunovaných hlav...

Kdysi to bývala pochoutka, kterou si mohli dopřát jen ti nejbohatší, ovšem dnes je můžeme pořídít i v supermarketech. Ale pravý labužník nestojí příliš o dovážené ústřice, byť by byly sebelepší; pro něho jsou lahůdkou jen ty, které byly právě vytaženy z moře. A skutečný gurmán tvrdí, že jen v některých měsících v roce mají ústřice tu správnou chuť, a to v měsících, jejichž pojmenování končí v latině na -r, tedy leden, únor, září, říjen, listopad a prosinec.

Žraloci v Indickém oceánu

Pozorování žraloků je jednou z hlavních atrakcí pro potápěče. Podle odhadů přináší ,,žralokománie" například maledivské vládě zisk 50,6 milionu korun ročně. Maledivští žraloci totiž nemají nechvalnou pověst lidožroutů, jak je to běžné v jiných zemích.                                                                               

Mušle

Chcete vědět něco víc o mušlích, které sbíráte? Právě pro Vás jsme připravili malý přehled nejrozšířenějších mušlí (měkkýšů).

Rybolov

V současné době se ročně z moře loví okolo 70 miliónů tun. Z tohoto množství připadá na měkkýše 34 milióny tun, na korýše asi 2 milióny tun a na mořské rostliny asi 1,5 miliónů tun.  

Vtipy z jachtařského prostředí

Velrybí samec plave kolem své polovičky a nadává: „Zástupy ekologických aktivistů, světové vlády a nejrůznější nadace vynakládají enormní úsilí na záchranu našeho druhu, ale tebe bolí hlava...”

Úžasné ploštěnky

Červi nemají zrovna nejlepší pověst. Představte si nějakého a nejspíš vám ta představa bude připadat odporná nebo slizká. Ale ne všichni červi vypadají stejně. Mořské ploštěnky jsou mezi nimi aristokratky: jsou nádherně zbarvené, prostě červi s postavením!