http://altumare.webservis.cz
Sailing news 
29. 11. 2010

Sailing News

Dostává se Vám do rukou další Sailing News, kterým Vás informujeme o zajímavostech z jachtingu a o změnách a novinkách v naší nabídce.

Pokud by Vás zajímala témata, která jste ani v Sailing News ani na našem webu nenašli, uvítáme Vaše náměty.

Přejeme příjemné čtení o jachtingu.

ALTUMARE

Výzva, která se nedala odmítnout - plavba z Anglie na plachetnici Class40

Díky neodolatelné nabídce jsem se dostal do posádky závodní plachetnice "WeSailForTheWhale" třídy Při hlídce u kormidla na plachetnici Class40, na autopilota zapomeňte!Class 40 při převozu závodní jachty z anglického Hamble u Southamptonu na start letošní ARC (Atlantic Rallye for Cruisers) na Kanárské ostrovy. Plachetnice plula pod vedením zkušeného rakouského skippera Andrease Hanakampa, kapitána Volvo Ocean Race 2008/2009, účastníka několika olympiád a mnoha dálkových jachtařských závodů. Pluli jsme v režimu tréninkové závodní plavby jako přípravy na ARC. To znamená naplno a navíc se zkušebními výměnami plachet a testováním takeláže. Pozvánku do posádky závodní jachty Class 40 nedostávám běžně.... Nominoval mě a s Andreasem Hanakampem vše dohodl Tomáš Kapička ze společnosti Altumare. Bylo to něco, co se nedalo odmítnout. Přistoupil jsem k celé cestě s velkým respektem. Vždyť vody Anglického kanálu a Biskaje jsou považovány za jedny z nejobtížnějších v Evropě. A plout tam zrovna na závodní jachtě Class 40? A ne jako pasažér, ale jako člen posádky, který se účastní všech služeb a prací na palubě? Vždycky jsem chtěl udělat "velký" krok a přeplout Atlantik. Teď už vím, že jsou i jiné dimenze jachtingu než jakkoli přeplout Atlantik.

Do Anglie jsme vyrazili multivanem s množstvím materiálu. Cestou jsme se stavili ve francouzském Saint Malu, kde Start sólového závodu Route Du Rhum je obrovský zážitekse chystal start závodu Route de Rhum a zjistil jsem, že i v tomto závodě má Andreas prsty. Pracuje jako externí poradce pro počasí a taktiku na jedné ze svých bývalých závodních lodí.  Route du Rhum je sólový závod s krásným názvem "Rumová cesta", start je v Saint Malo a cíl na Guadeloupe v Karibiku. Na start bylo pozváno 75 jachet  v různých kategoriích včetně Class40, které jsou už dnes většinou v cíli.  Nejrychlejším byl Franck Cammas na jachtě Groupama 3 v kategorii Ultime. Atlantik překonal sólo za 9dní a 3hodiny průměrnou rychlostí 16,14kn. Nejrychlejším ve tříde Class40 byl letos Thomas Ruyant na Destination Dunkerque s časem 17dní, 23hodin a průměrnou rychlostí 8,23kn. Jsem rád, že jsem mohl zažít tu krásnou startovní atmosféru, ale museli jsme spěchat do Hamble, protože na naší Class 40 bylo před vyplutím potřeba dokončit hodně práce.

Po příjezdu do Hamble jsem měl dokonce pocit, že práce je tolik, že vyplout nemůžeme ani za týden... Ale jakmile se posádka pustila do činnosti, během pár hodin bylo vše hotovo. Prostě profíci!

více

Že tuňáci ve Středomoří už nežijí? 35kg úlovek na přeplavbě ALTUMARE!

V minulém vydání ALTUMARE Sailing News jsme Vás informovali o možnosti zúčastnit se přeplavby z Atén do Cagliari a přes Maltu zpět do Atén. Katamarán Nutitech 47, na kterém se přeplavba koná, zrovna kotví v Marsale na Skoro 40kg tuňák již na palubě katamaranuSicílii a chystá se pokračovat v plavbě na Maltu. Cestou z Atén přes Sicílii na Sardínii nás překvapilo minimální množství mořského života, který jsme potkali. Kromě delfínů, malých tuňáčků a na trase Sicílie - Cagliary většího počtu mořských želv - karet, to nebylo nic moc. A rybářské úspěchy byly slabé. To už je minulostí! O zásobování rybím masem je do konce plavby postaráno! Posádce se podařil  skvělý úlovek - asi 35kg tuňák! Viz aktuální obrázek z paluby katamaránu. 

Zdá se, že spolupráce, kterou ALTUMARE začátkem letošního roku zahájila s předním výrobcem rybářského vybavení - firmou Daiwa Cormoran nese své ovoce! Že by návnady od Daiwa Cormoran tuňákům chutnaly a stahovaly se na ně ze širokého okolí? Tak jednoduché to určitě není, ale stejně jako ve všech oblastech, i v rybaření je kvalitní vybavení základem úspěchu.  A výbavu pro mořský rybolov od Daiwa-Cormoran můžeme jen chválit - letos přinesla pěkné úlovky na plavbách ALTUMARE od Karibiku, přes Středomoří až po Seychely.

Máte-li zájem o lovení velkých ryb z plachetnice nebo katamaránu, vyžádejte si od ALTUMARE speciální nabídku na vybavení Daiwa - Cormoran. Některé vybavení má ALTUMARE k dispozici i pro zapůjčení. A čerstvě ulovený tuňák je velkým kulinářským zážitkem i pro takového odborníka jakým je Michal Göth, šéfkuchař Restaurantu U Kastelána (viz rozhovor s Michalem Göthem na téma dobré jídlo na lodi). 

Exotická plavba v Karibiku i na Seychelách za babku - slevy až 30%

Plavba na Seychellách je pro milovníky jachtingu i krásné přírody a liduprázdných plážíJachtařská sezóna ve Středozemí je definitivně za námi, a tak jsme pro vás připravili přehled  exotických destinací se speciálními slevami od prosince 2010 do března 2011. K pronájmu vám rádi zajistíme letenky, mapy, zásobování lodi a další služby jako brífing k destinaci.

SEYCHELY: Celoroční destinace s časovým posunem pouhé 3 hodiny. Na Seychelách vanou jen velmi zřídka opravdu silné větry, je v systému monzunů a alizé. Klimatické variace neovlivňují teplotu vzduchu, která je konstantní mezi 28-30st.
Harmony 52, 5 kajut, rok výroby 2007 v termínu od 18.12.2010 do 30.1.2011 za speciální cenu na týden: 4011 EUR - 30% sleva = 2808 EUR, Catana 47 Ocean Class, rok výroby 2007 v termínu od 18.-25.12.2010 za cenu na týden: 7042 EUR - 30% = 4929 EUR.

MADAGASKAR: Autentická, jachtařsky neobjevená destinace, se nachází na severozápadě Madagaskaru, vyplouvá se z ostrova Nosy Be. Oblast plavby zahrnuje ostrovy jižně od Nosy Be: Nosy Tanikely – Nosy Komba (ostrov lemurů) – Nosy Iranja – Nosy Radamas – Nosy Saba a ostrovy na severu: Nosy Mitsio - Tsara Banjina.
Harmony 47, 4 kajuty, rok výroby 2007 v termínu od 4.12.2010 do 30.3.2011 za cenu na týden 2520 EUR - 30% = 1764 EUR nebo katamarán Dean 440, rok výroby 2005 od 4.12.2010 do 30.3.2011 za cenu 2940 EUR - 30 % = 2058 EUR.

KARIBIK: Britské panenské ostrovy - sleva 20% na katamarán Catana 47 a 50 Ocean Class od 3.1. od 10.2.2011
KARIBIK: St. Martin - sleva 20% na plachetnice a katamarány Catana 41 a 43 OCean Class od 22.1. do 20.2.2011
KARIBIK: Guadeloupe - sleva 20% na všechny plachetnice od 22.1. od 16.2.2011
KARIBIK: Martinik - sleva 20% na katamarán Catana 52 Ocean Class od 22.1. do 21.3.2011

Odstartovala nejlépe obsazená Atlantic Rally for Cruisers v historii

Ve velkém stylu odstartovala v neděli 21.11.2010 jubilejní 25. Atlantic Rally for Cruisers (ARC), když 233 lodí z 26 zemí proplulo startovní čarou v Las Palmas na Kanárských ostrovech a vydalo se na 2.700 námořních mil dlouhou plavbu Atlantikem do Rodney Bay na ostrově Saint Lucia. V průběhu let se regata stala velkým mezinárodním svátkem jachtařů a stále roste počet účastníků ze zemí Východní Evropy. Letos jsou na startu majitelé z 26 zemí, nejpočetnější skupinou jsou Britové (39%) následovaní Nory (11%). Dalšími státy s více účastníky jsou Itálie, Španělsko, Francie, Holandsko, Belgie, Švýcarsko, USA a Rusko.

Závodní plachetnice třídy Class40 ARC je především závodem pro zábavu, fun regatou, ale má i závodní divizi, nad kterou drží záštitu Royal Ocean Racing Club (RORC). Jachty v závodní divizi nesmí ke svému pohybu používat motor, použití autopilotů je povoleno. Aktuální rekord ARC je 11 dní, 5 hodin, 32 minut a 30 sekund a drží jej italská maxi jachta Capricorno (Rinaldo Del Bono) z ARC 2006.

19 jachet IRC závodní kategorie projelo startovní čarou mezi Španělskou válečnou lodí Vancedora a značkou na břehu jako první. Závodní jachty maximálně využily povětrnostních podmínek a prolétly startem se spinakry. Závodní plachetnice Class 40, na jejíž přepravě na start se podílel náš kolega Josef Horešovský (viz článek Výzva, která se nedala odmítnout) odstartovala podle organizátorů na skvělém čtvrtém místě.

více

Atlantic Rally for Cruisers online z paluby závodní plachetnice - část 1.

Díky dlouholeté spolupráci se závodním jachtařem Andreasem Hanakampem Vám můžeme zprostředkovat jeho aktuální postřehy z paluby závodní plachetnice Class40 "wesailforthewhale", která se účastní transatlantického závodu Andreas Hanakamp za kormidlem závodní jachty Volvo Ocean VO60Atlantic Rally for Cruisers v kategorii závodních jachet IRC.

Jedná se o soukromou plachetnici a celý projekt je financován z privátních zdrojů, proto plachetnice nepluje pod názvem sponzora, ale naopak podporuje projekt na ochranu velryb a delfínů. Odtud pochází název We Sail For Whales (plujeme pro záchranu velryb), podrobnosti o projektu přineseme.

Den startu 21.11.2010: Už plujeme!
Spinakr vystřelil nahoru a hned máme rychlost 11 uzlů! Na plotně smažíme kari klobásu, na palubě je vše vyladěné k dokonalosti, plachty vytrimované. Tomu se říká rutina a říkal jsem si, že to šlape jako bychom byli na palubě už týdny! Dnešní den začaly deště a to je neobvyklé - tady téměř nikdy neprší. Přesně na start zafoukal SV vítr, tak jsme hned vyrazili se spinakrem a jako nejmenší jachta se drželi mezi velkými. Zafungovalo to výborně, bylo to docela hektické a na předním líku jsme malinko poškodili spinakr. Hned jak bylo trochu klidu - asi po hodině, jsme spinakr vyměnili za menší typ A6 a velký spinakr A2 jsme stáhli, opravili a znovu vytáhli místo A6. To nás všechny zaměstnávalo asi hodinu a  mezitím nás předstihla velká modrá jachta. Čekám na informace o pozicích od organizátorů, abychom věděli, jak si stojíme. Podle předpovědi, kterou mám, to vypadá na tlakové níže postupující od Kanady po celém Atlantiku, tím se ruší Azorská tlaková výše a bez ní se pasáty nekonají. Odhaduji, že jižní cesta proto bude pomalá. Bohužel i na západní trase náš čekají tišiny, ale podle mých výpočtů to v každém případě bude rychlejší plavba, než jižní trasou. Nejpíš zamíříme na západ. Nejdříve se ale musíme dostat ze závětří Gran Canaria a Tenerife, to bude chtít aspoň 60-ti mílový odstup a zítra uvidíme.

více

Na téma vaření na lodi se šéfkuchařem Michalem Göthem

Pro pohodu posádky každé lodi je důležité dobré jídlo. Ale co je to "dobré jídlo"? Jiný názor bude mít posádka závodní plachetnice, jiný posádka pivních skautů na pánské plavbě, jiný pasažéři 70stopé motorové jachty u Côte d' Azur nebo rodina s dětmi na katamaránu na prázdninové plavbě Středomořím. Na téma vaření na jachtě jsme Šéfkuchař Michal Göth na palubě katamaranudiskutovali se šéfkuchařem Restaurantu U Kastelána Michalem Göthem, který prostředí plachetnic, motorových jachet i katamaránů zná, protože s ALTUMARE spolupracuje na Kulinářských plavbách a kurzech vaření na jachtě.

Otázka: Michale, začneme parafrází otázky majora Terazkyho: "A čo vy si Göth predstavujete pod tým dobrým jedlom na lodi"? Michal Göth: Dobrým jídlem je pro mě cokoli, co posádce chutná a respektuje to místní podmínky (jak geografické, tak roční období) a uznávané principy kombinace chutí a přípravy jídla. Za náš národní problém považuji snahu exportovat chuti a zvyky do zahraničí a domácí optikou hodnotit cizí kuchyni. Ti, kdo se ve Středomoří shánějí po hovězím na guláš, přidají dovezený knedlík v prášku a české pivo, se připravují o jednu úžasnou tvář cestování - poznávání cizokrajných chutí. Přeji všem cestovatelům - nejenom jachtařům, aby se otevřeli novým chuťovým zážitkům, nechali doma svoje konzervy a koření a nebáli se experimentovat a hledat, co jim bude chutnat. Velkou brzdou v tomto zkoumání může být neznalost jazyka, ale to se snad jachtařů tolik netýká. Aktivity ALTUMARE v oblasti vaření na jachtě jsou mi velmi sympatické a rád na nich spolupracuji. 

více

Jachtařské kurzy na kapitánské průkazy RYA - nové termíny 2011

ALTUMARE Vám jako Premium partner Školy jachtingu (NYS), která je autorizovaným tréninkovým střediskem RYA, nabízí kapitánské kurzy  jachtingu organizované podle nejuznávanější jachtařské metodiky světa., Můžete na nich získat jak kapitánské průkazy RYA, tak informace a znalosti  pravidelně aktualizované podle posledních trendů ve světovém jachtingu. Právě byly vyhlášeny termíny kurzů pro jaro 2011 a z nich vybíráme

RYA Day Skipper 14. - 21.5.2011, Saronský záliv, Atény
RYA Day Skipper je úvodním kurzem systému RYA, bližší informace naleznete v sekci Skipper kurzy

RYA Coastal Skipper 7. - 14.5.2011, Saronský záliv, Atény
RYA Coastal Skipper je navazujícím kurzem na RYA Day Skipper a v úroveň teoretických znalostí vystačí až pro profesionální jachtařský průkaz RYA/MCA Yachtmaster Offshore, bližší informace naleznete v sekci Skipper kurzy.

V případě, že máte zájem o jiný termín a dokážete zaplnit všech pět míst v kurzu (nebo i méně - dle dohody), obraťte se na nás, pokusíme se zajistit u Školy jachtingu kurz ve Vámi vybraném termínu.

První pomoc na jachtě - nové termíny kurzů pro jaro 2011

Nácvik první pomoci na specializovaném kurzu pro jachtařeNové termíny kurzů první pomoci na jachtě pro jaro 2011 jsou:

BRNO:
15.1.2011
 5.3.2011
16.4.2011

PRAHA:
19.2.2011
 2.4.2011

Bližší informace o tomto speciálním kurzu první pomoci pro jachtaře, který byl sestaven odborníky na první pomoc s ohledem na prostředí námořního jachtingu naleznete na webu ALTUMARE nebo SHOCK, podrobnosti o jednotlivých termínech najdete v kalendáři na webu ALTUMARE.

Ochrana soukromí

Respektujeme Vaše soukromí a pokud si nepřejete Sailing News dostávat, stačí když na adresu info@altumare.cz odešlete email s předmětem NE NEWS a na adresu, ze které mail odešlete, nebudeme News zasílat.

Pokud chcete přihlásit e-mailovou adresu k odebírání News, stačí zaslat na adresu info@altumare.cz mail s předmětem ANO NEWS.

© 2010 ALTUMARE