http://www.altumare.cz/
Sailing news 
21. 7. 2012

Sailing News

Dobrý den, na základě Vašeho zájmu o zasílání aktuálních jachtařských informací se Vám do rukou dostává další vydání Sailing News, kterým Vás informujeme o zajímavostech ze světa jachtingu a o novinkách v naší nabídce.
Pokud by Vás zajímala témata, která jste v Sailing News nenašli, uvítáme Vaše náměty.
Přejeme příjemné čtení.

ALTUMARE

Plachetnice Seascape 18 na Brněnské přehradě

Seascape18 při svém křtu na Brněnské přehraděV pátek 22.6.2012 pokřtil český olympionik Viktor Teplý spolu s vicemistrem ČR a mistrem Rakouska v jachtingu Danem Audym dvě plachetnice Seascape18 na Brněnské přehradě. Obě lodi budou používány v programu pro jachting hendikepovaných nadačního fondu Emil.

ALTUMARE se podílí na tomto projektu od samého začátku, pomáhá i s péči o obě lodě a připravuje jejich využití pro další aktivity, včetně kondičních a zdokonalovacích lekcí ve spolupráci se špičkovými jachtaři a Školou jachtingu, autorizovaným školícím centrem RYA.

Fotogalerii z první plavby Seascape18 na Brněnské přehradě si můžete prohlédnout na webu altumare a  prozradíme Vám v čem jsou Seascapy tak zajímavé.

Termíny podzimního Kurzu sportovního jachtingu

Plachetnice JOD35 na Kurzu sportovního jachtinguJachařská sezóna je sice v plném proudu, ale to je nejvyšší čas na plánování podzimních jachtařských akcí. Oblíbené Kurzy sportovního jachtingu z dílny kapitána Volvo Ocean Race Andrease Hanakampa budou vzhledem k vytíženosti instruktorů pokračovat pravděpodobně jediným podzimním termínem, ale dobrou zprávou je, že se můžete těšit na další novinky, které českým jachtařům určitě zpříjemní účast na této akci.

Jednou z nich je možnost zúčastnit se tréninkových plaveb pod vedením vicemistra ČR v jachtingu Dana Audyho na plachetnicích Seascape18 na Brněnské přehradě. Termíny budou vypsány v návaznosti na termín kurzu v Chorvatsku.

Vyzýváme všechny zájemce o účast na podzimním kurzu sportovního jachtingu v Chorvatsku, aby nám na info@altumare.cz poslali svoje časové priority na září/říjen, pokusíme se kurz zajistit v termínu, který bude vyhovovat největšímu počtu zájemců. Podrobnosti o kurzu následují.

Jachtařské pojištění kauce, odpovědnosti i nehody

Ztroskotaná plachetnice na SeychellesIdeálním pojištěním je to, které nevyužijeme. Ale právě pro pocit jistoty, abychom případné finanční následky pojistné události nenesli ze svého, pojištění uzavíráme. Totéž platí i pro jachtařská pojištění, z nichž nejznámější je určitě pojištění kauce.
Kauce je záruka, kterou kapitán skládá za půjčenou loď a která mu buď bude po vrácení lodi vrácena, nebo z ní budou strženy částky na opravu způsobených škod. Přesáhne-li škoda výši kauce, měla by být hrazena z pojištění lodě (ale to musí být loď pojištěna na dostatečná rizika a výši).  U lodí, které mají platnou chartrovou licenci v dané zemi to bývá ošetřeno v podmínkách, které musí chartrová loď splňovat, i proto není špatné prověřit si, jestli je loď, kterou si chcete pronajmout provozována v legálním chartrovém režimu.
Při pronájmu lodí se můžeme setkat se třemi typy pojištění kaucí:
1. Jednorázové pojištění kauce  (nabízí např. Allianz)
2. Pojištění kauce s roční platností (nabízí Yacht-Pool a nově i česká Allianz)
3. Pojištění od dodavatele lodě (nabízejí jednotlivé "chartrovky" ve spolupráci s pojišťovnou)

Global Ocean Race – příležitost pro každého jachtaře?

Trasa jachtařského závodu Global Ocean Race vede kolem celé zeměkoule Centrum francouzského přístavního města Les Sables d’Olonne hostilo v polovině června slavnostní zakončení 30 tisíc mil dlouhého jachtařského závodu Global Ocean Race 2011-2012.  Další ročník tohoto závodu odstartuje 10. listopadu 2013 a přípravy na něj jsou v plném proudu. Vzhledem k některým novinkám je Global Ocean Race 2013/2014 mnohem dostupnější, než se může na první pohled zdát! A protože času na přípravu ještě zbývá docela dost, přinášíme Vám podrobnosti!

Global Ocean Race patří k nejdostupnějším profesionálně organizovaným závodům kolem zeměkoule. Pořádá se od roku 2008 pro posádky jednoho a dvou jachtařů na plachetnicích třídy Class40.
Více se o závodních plachetnicích Class40 můžete dozvědět na webu ALTUMARE.

Kam na jachtu letos v zimě? Co zkusit Kanárské ostrovy?

Pláže na ostrově La Gomera v ziměPřemýšleli jste o zimních jachtařských destinacích? Víte, že jenom 4,5 hod letu z Prahy je oblast, která nabízí i v zimě výborné podmínky pro jachting, příjemné teploty mezi 17-25 stupni, velmi příznivé ceny a nové, levné a dobře vybavené mariny? Přitom neopustíte oblast EU se všemi výhodami, které to přináší, včetně levného roamingu, časového posunu o pouhou hodinu a plně evropské lékařské péče. Řeč je o Kanárských ostrovech.

Na Kanárských ostrovech není velký výběr plachetnic pro charter a katamarany nejsou vůbec, proto jsme se rozhodli pro letošní zimu na Kanárské ostrovy přivézt nadstandardně vybavený Nautitech 47. Na přeplavbu Středozemního moře se vydá začátkem listopadu z Atén, se zastávkou na Sicílii a v jižním Španělsku. Zájemcům o účast na jednotlivých etapách v délce 7-10 dní poskytneme bližší informace. Etapa z jižního Španělska na Kanáry je již rezervována. Od poloviny prosince bude loď k dispozci na Kanárech.

Promo plavba s Yachting revue na 8 lodích

Zvířecí zátiší na ostrově HydraPo předchozích úspěšných promo plavbách jsme se i letos rozhodli uspořádat ve spolupráci s časopisem Yachting revue ukázkovou plavbu Saronským zálivem. Vzhledem k obrovskému zájmu jsme nakonec před původní termín 24-28/4/2012 přidali jeden předtermín a jeden následný termín. Celkem se akce zúčastnilo 8 plně obsazených lodí a snažili jsme se nabídnout výběr z těch nejzajímavějších: katamarany Lagoon 420 a flybridgový model Lagoon 450 a plachetnice Oceanis 54, OceanStar 51.2 a Bavaria 49. Rozsáhlou reportáž z plavby si můžete přečíst v tištěné verzi časopisu Yachting revue, i v jejich elektronické podobě, která je nově k dispozici i pro iPhone a Ipad. Jedna úspěšná akce skončila a je čas začít připravovat další!

Vasco da Gama

Dobový portrét mořeplavce Vasco de Gama

Portugalec Vasco da Gama byl jedním z nejúspěšnějších mořeplavců z doby zámořských objevů, při zpáteční cestě však podcenil význam znalosti místních podmínek pro plavbu na moři.

8.července 1497 se Vasco de Gama vydal na plavbu, kterou objevil cestu z Evropy do Indie kolem Mysu dobré naděje.  V té době se chtěl král Jan II. Portugalský zbavit závislosti na šlechtě a pro svoje reformy potřeboval naplnit královskou pokladnu. Pod jeho dohledem vzkvétal trh se zlatem i otroky ze západní Afriky, ale jeho dalším cílem bylo zapojit se do obchodu mezi Evropou a Asií, který v té době vedl přes Egyptské přístavy a Rudé moře a byl plně kontrolován Benátčany. Proto dal Jan II. nový cíl svým kapitánum: najít cestu přes moře do Asie kolem Afriky.

Když měl Vasco de Gama 20 let, potvrdil Bartolomeu Dias, že za mysem Dobré naděje se rozprostírá neznámé pobřeží. Objevení lukrativní cesty do Indického oceánu ale zůstalo až na plavby Vasco de Gamy, i když byl tento úkol původně zadán jeho otci.

Ochrana soukromí

Respektujeme Vaše soukromí a pokud si nepřejete Sailing News dostávat, stačí když na adresu info@altumare.cz odešlete email s předmětem NE NEWS.

Pokud chcete přihlásit e-mailovou adresu k odebírání Sailing News, zašlete na adresu info@altumare.cz mail s předmětem ANO NEWS.

© 2012 ALTUMARE