http://www.altumare.cz/
Sailing news 
23. 12. 2016

CHRISTMAS SAILING NEWS - HOPING YOUR CHRISTMAS IS TRULY MAGICAL

Vánoce mají společný motiv - dát celou rodinu dohromady, zastavit se s těmi nejbližšími, vychutnat si pohádkovou sváteční atmosféru, a jak jinak než u sváteční tabule a dobrého jídla a pití. To, co jíme a jak jíme, spočívá v jádru toho, jací jsme. Jídlo není ani v nejmenším druhořadá záležitost. Jídlem můžeme oslavit vše, na čem nám záleží - vánoce, narozeniny, nové zaměstnání, výročí svatby - prostě vychutnávat si život. V aktuálním čísle Sailing news Vám předáváme recept na vánoční specialitu od mistra ve svém oboru - Michala Gotha, dočtete se, jak slaví Vánoce naši mistři světa ve freedivingu, doporučíme zajímavá místa v Karibiku.

Příjemné čtení přeje ALTUMARE! Zdena, Edita a Tomáš

VÁNOCE A FREEDIVING - doba strávená pod vodou na nádech se do délky lidského života nepočítá!

20. února 2017 vyplouvá z Martiniku první specializovaná karibská flotilová plavba ALTUMARE, propojující jachting s freedivingem. Vyplouváme na katamaránu Catana 50 Carbon Infusion a na palubě budou poprvé letošní mistři světa ve freedivingu Vendy s Petrem. Zeptali jsme se jich, jak tráví letošní vánoce a jaké mají plány do Nového roku.

"Pravdou je, že letošní rok byl velmi nabitý...a také velmi úspěšný. Podařilo se nám v něm dosáhnout významných sportovních úspěchů. Nyní přichází čas bilancovat, hodnotit, plánovat... Předvánoční čas je pro nás mixem činností odlišných od celého roku. Mimo to, že dotahujeme v práci všechno, co jsme během roku díky potápění nestíhali, tak také více hledáme čas na „suchozemské kamarády“. Každý rok si říkáme, že chceme raději klid, pohodu a pár dárečků pod stromek v předstihu než shon a všechno nakoupené na poslední chvíli a na sto procent. A každý rok si dáváme za úkol, že příště to zvládneme lépe.

CANDÁT PODLE MICHALA GOTHA

Vánoce mají společný motiv - dát celou rodinu dohromady, zastavit se s těmi nejbližšími, vychutnat si pohádkovou sváteční atmosféru, a jak jinak než u sváteční tabule a dobrého jídla a pití. To, co jíme a jak jíme, spočívá v jádru toho, jací jsme - jako jedinci, rodina, komunita...Jídlo není ani v nejmenším druhořadá záležitost. Jídlem můžeme oslavit vše, na čem nám záleží - vánoce, narozeniny, nové zaměstnání, výročí svatby - prostě vychutnávat si život.

A my Vám na vánoční svátky dáváme inspiraci od špičkového šéfkuchaře Michala Gotha na burgundskou specialitu - CANDÁTA SE ŠNEKY S ČOČKOU BELUGA. Přejeme všem jachtařům a příznivcům jachtingu vánoce provoněné láskou, dobrým jídlem a pohodou a spoustu skvělých jachtařských plánů do Nového roku 2017!

KUBÁNSKÉ VÁNOCE - POPRVÉ BEZ FIDELA!

Oslavy největšího křesťanského svátku - Vánoc probíhají na celé zeměkouli. Vánoce na Kubě se po roce 1959 jakožto náboženský svátek dostaly do nemilosti a v roce 1969 se přestaly slavit.  K obnovení tradice vánočních svátků na Kubě došlo až v roce 1997 po návštěvě papeže Jana Pavla II. Náboženské oslavy jsou sice povoleny, ale jakékoliv aktivity náboženského charakteru jsou pozorně monitorovány. Jakmile se s náboženstvím začne zaplétat politika, tolerance naráží na svoji mez. Kuba je katolickou zemí s obrovským vlivem afrokubánské Santérie - s náboženstvím, které propojuje katolicismus s kulty západoafrického etnika Youruba. Po půlstoletí Fidelovy vlády cítí Kubánci nesmělý závan nových možností, revoluci však nečekejte!

Jak zasáhne smrt vůdce další vývoj Kuby? Můžete se přesvědčit na vlastní oči. Naše partnerské chartrové firmy nabízejí na Kubě dobře vybavené katamarány s vyplutím ze Cienfuegos. Je možná dokonce jednosměrná plavba ze Cienfuegos na Cayo Largo. Pro konkrétní nabídku nás kontaktujte!

SVATÁ LUCIE - SOUFRIERE

Soufriere je nejstarším městem Sv. Lucie, největším na jihozápadním pobřeží, ale zároveň nejtišším díky absenci luxusních hotelů a resortů. Střetávají se zde nejrůznější architektonické styly, od poslepovaných dřevěných chatrčí až po moderní betonové stavby. Okolí města tvoří kopce porostlé dešťovými pralesy a mezi nimi vystupují vrcholy Pitons. Kouzlo tohoto místa přilákalo pozornost nejednoho filmového producenta, točily se zde scény z filmů Superman II nebo Water. Město je malé na to, aby se dalo prohlédnout v pohodě pěšky za jedno odpoledne. Určitě se projděte na městské náměstí, které místní osadníci zbudovali v 18. století. V průběhu francouzské revoluce byla jeho role trochu ponurá, stála zde gilotina určená pro mnohé francouzské šlechtice. Dnes tu lidé odpočívají obklopeni obchody a domy postavenými ve francouzském koloniálním stylu - s balkonem v patře a dekoratvními dřevořezbami.

SVATÁ LUCIE - ZAKA ART CAFÉ

To, co rozhodně při návštěvě Soufriere nesmíte vynechat, je Zaka Art Café, kde si nejen dáte vynikající kávu nebo domácí čokoládu, ale můžete si vybrat i jeden z nádherných totemů, jejichž výrobou se Zaka family dlouhodobě zabývá. Zaka patří neodmyslitelně k Soufriere. Na naší karibské flotilové plavbě si určitě tuto voňavou karibskou kávu vychutnáte - v Soufriere se budeme jak potápět, tak vystoupíme na nejvyšší vrcholek Gros Piton, tak si užijeme pohodový karibský slunečný den.

Simon Gajadhar pochází z Londýna a v roce 1993 se přestěhoval na Svatou Lucii, kde žije a podniká dodnes. Původním povoláním je diplomovaným stavitelem lodí. V roce 1997, když se narodila jeho dcera Calypso, vytvořil poprvé vyřezávané hlavy z velmi tvrdého dřeva Campeche, které se od té doby v galeriích a dnes v jeho Art Café prodávají.

Zaka Art Café nese název ZAKA - což je bůh lesů, stromů a země.

 

REKORDNÍ VLNA o výšce šestipatrové budovy!

Rekordní nejvyšší vlna měřila 19m (62,3ft) a byla zaznamenána v Severním Atlantiku na meteorologické automatické bójce. Vlna vyšší než šestipatrová budova vznikla při přechodu studené fronty se sílou větru 43.8 uzlu (50.4 mph). Je to poprvé, co byla takhle vysoká vlna zaznamenána, říká Wenjian Zhang, WMO (World Meteorological Organization). Severní Atlantik mezi Grand Banks, podvodním kanadským platem, jihem Islandu a západem Velké Británie je často místem vzniku gigantických vln.

 

Ochrana soukromí

Respektujeme Vaše soukromí  a pokud si nepřejete Sailing News dostávat, stačí když na adresu info@altumare.cz odešlete email s předmětem NE NEWS.

Altumare news Vám byly zaslány na základě Vašeho zájmu o zasílání aktuálních jachtařských informací.

 

© 2016 ALTUMARE