Altumare je cestovní agentura zaměřená na námořní jachting a plavbu na říčních lodích.

skipper_kurzy

Kurzy sportovního jachtingu Andrease Hanakampa v Chorvatsku

Kurzy sportovního jachtingu se konají na plachetnicích Jeanneau One Desing Pro koho jsou kurzy určeny?
Kapitánům i členům posádek, kteří se chtějí zdokonalit v ovládání jachty, trimování plachet a dalších činnostech potřebných nejen pro úspěšnou účast na regatách, ale i dobrý požitek z plavby a vyšší bezpečnost.

V čem je kurz unikátní?

Autorem je profesionální jachtař Andreas Hanakamp, kapitán Volvo Ocean Race. Andreas má zkušenosti z plně profesionálních závodů a posádek na jachtách VO60 a VO70, ale pracuej i s amatérskými jachtaři, kteří pod jeho vedením dosahují skvělých výsledků - viz např. absolutní vítězství v Atlantic Rally for Cruisers 2012 s plachetnicí třídy  
Class40, které se v poslední době nejvíce věnuje. Při tvorbě koncepce kurzu Andreas využívil svých zkušeností z obou jachtařských světů - plně profesionálního i amatérského. Proto je kurz zaměřen na praktické dovednosti a zkušenosti, které potřebuje každý jachtař a jejichž precizní znalost a provádění přivede posádku i k vítězství na velkých závodech.

Teoretická část kurzu sportovního jachtingu

Jak probíhá kurz?
Denní program je stanoven dle zaměření kurzu a počasí na ranním brífingu v 9hod, následuje nutná teorie a pak zahájení praktické části. Přestávka na rychlý oběd na palubách lodí bývá 45minut a pokračuje se odpoledním procvičováním dopoledního tématu a závoděním. Po ukončení praktické části následuje rozbor dne, teorie a hodnocení. Trenérem je Andreas osobně, nebo někdo z jeho závodního týmu  se zkušenostmi z "velkých" regat (VolvoOceanRace apod.) na závodních jachtách (VO, Class40), který se pohybuje na RIB (trenérském výkonném nafukovacím člunu) a komunikuje neustále s posádkami, určuje trasu, umisťuje značky, natáčí na video a fotí pro pozdější rozbory. Není to poznávací plavba, ani polykání mil. Vše je podřízeno maximálnímu přínosu tréninku pro jeho účastníky.

 

Proč je kurz rozdělen na teoretickou a praktickou část?
Podle zkušeností je to ideální způsob jak dokonale pochopit probíraná témata a získat praktické zkušenosti, nechat si vědomosti uležet a připravit si případné dotazy. Ideálního efektu dosáhnete při účasti celé posádky na kurzu, ale není to podmínkou. Kurz je otevřen i jednotlivcům.

Posádka Kurzu sportovního jachtingu při trimování spinakruNa jakých jachtách a kde kurz probíhá?
Kurz probíhá na monotypových závodních jachtách TOD nebo 
Jeanneau One Design JOD35, které jsou ideální pro výcvik sportovního jachtingu. Využíváme tréninkové zázemí ve Slovinsku v marině Izola, případně v ACI v marině Cres, protože v okolíobou míst jsou ideální tréninkové podmínky. Jachty jsou vybaveny různými plachtami včetně spinakru. Při kurzech využíváme tréninkové sady plachet, v případě zájmu mohou být proti složení speicální kauce využity i závodní plachty, ale riziko jejich poškození je při tréningu značné.

Organizace kurzu:
První den je vždy určen na seznámení se s jachtou a secvičení posádky.
Následuje 2-4denní trénink pod vedením týmu Andrease Hanakampa zaměřený na rychlost, trimování plachet a kormidlování a následně komunikaci posádky. Výhodou je schopnost trenérů snadno se přemisťovat na člunu a sledovat trimování plachet a činnost posádky jak s těsné blízkosti, tak z odstupu a přitom pořizovat cennou dokumentaci pro následné rozbory.  Dle dohody je možná i přítomnost trenérů přímo na palubě jachet.

Andreas Hanakamp a David Křížek za kormidlem VO60 při tréninku v roce 2007

Kurz je nabízen v Česku i Rakousku a oficiálním jazykem je němčina, resp. angličtina. Na plně obsazených českých lodích se mluví česky, vždy je k dispozici Český trenér, který je současně i tlumočníkem.

Zajímavé odkazy:

Popis jachet The One Design (TOD), na kterých kurz probíhá ve Slovinsku.

 

Popis jachet JOD 35, na kterých kurz probíhá v Chorvatsku

 

Fotogalerie z již uskutečněných kurzů sportovního jachtingu.