Naplňujeme vaše jachtařské sny

Domů » Prodej jachet » Prodej jachet – Foilující katamarany Befoil

Prodej jachet – Foilující katamarany Befoil

Racer cruiser katamaran pro maximální požitek z plavby

Od roku 2011 pracovala parta nadšenců s pomocí průkopníka a experta na foilování, kterým je Claude Tisserand, na vývoji dostupné jachty, která by umožňovala plavbu ve foilovacím režimu. V roce 2017 získal  koncept foilovací jachty-katamaranu cenu francouzské agentury pro environmentální a energetický management ADEME a ve spolupráci s námořními architekty VPLP byl následně připraven do stádia sériové výroby. A právě tento výsledek Vám díky naší spolupráci s Befoil i VPLP nabízíme.

Co že to foilování je?

Trup jachty je při foilingu vytlačován hydrodynamikou stavitelných ploutví nad vodní hladinu. Jachta tak má při plavbě kontakt s vodou pouze foilovacími ploutvemi a kormidelními listy.  Při foilování se výrazně sníží hydrodynamický odpor, proto dosahují foilující jachty podstatně vyšších rychlostí, než jachty plující ve výtlačné plavbě, nebo i ve skluzu.

Má to však mnohá úskalí, o kterých mluví i David Křížek, který foilingu rozumí. Zejména při zpomalování, tedy při přechodu z režimu foilování do výtlačné plavby je problém podobný jako u letadel přistávajících na vodní hladině, z prostředí s malým odporem se při relativně vysoké rychlosti přejde do prostředí s velkým odporem. A to nemluvíme o vlivu vln. Rozbouřená hladina je další složitostí, pokud se foilující jachta zapíchne do vlny, je to jako náraz. A právě zvládnout přechod z výtlačné plavby na foilování, zejména pak návrat z foilování zpět do výtlačné plavby vyžaduje znalosti jak na to a zkušenost.

V případě Befoil 16 je nutná zkušenost a znalost jachtaře do značné míry nahrazena know-how předních lodních architektů z VPLP.

Cílem projektu, do kterého přispělo i VPLP,  je představit a umožnit foilování široké veřejnosti jachtařů. Marc Van Peteghem z VPLP nám k tomu řekl, že foilování může být úplně novým směrem v konstrukci lodí a jsme na samém začátku. Proto je snahou VPLP zpřístupnit tento typ jachtingu maximálnímu počtu jachtařů a zaznamenávat zkušenosti, které možná ovlivní design lodí v budoucnosti.

Foilující katamaran Befoil 16 je výsledkem práce skupiny nadšenců s uznávanými profesionály v designu a stavbě lodí.  Befoil 16 je bezpečný a cenově dostupný katamarán pro standardní výtlačnou plavbu i pro plavbu v režimu foilování.  Je vhodný pro jachtařské školy i pro  začátečníky. Befoil 16 vypadá jako standardní robustní malý katamaran, který si můžete půjčit před hotely a na plážích jezer a moří. A taky se tak dá využít. Ale stačí snadno přidat bezpečný foilovací set a z robustního „nezničitelného“ katamaranu, na kterém si parádně a bezpečně „zablbnou“ i děti, se stane nejrychlejší plavidlo široko daleko a skvělý sportovní nástroj. Přitom se dá snadno převážet.

Ovládání Befoil 16 zvládne i průměrný jachtař – ten, kdo je schopen ovládat katamaran ve výtlačné plavbě, zvládne s ním i foilování aniž bychom tím popírali komplikace při foilování popsané v úvodu. Ale tyto složitosti pomůže překonat systém automaticky stavitelných ploutví (foilů), do jejichž vývoje se promítly bohaté zkušenosti architektů z VPLP. Díky unikátnímu automatickému systému nastavování foilovacích ploutví si může foilování na katamaranu Befoil 16 užít každý jachtař.

Kontaktujte nás

Jsme tu, abychom plnili Vaše jachtařská přání.
Napište nám o nich.