Naplňujeme vaše jachtařské sny

Domů » Prodej jachet » Prodej použitých jachet

Prodej použitých jachet

Starší jachty z prověřených zdrojů

Katamaran Lagoon 42

Koupí použité jachty můžete trefit jackpot. Nebo se pekelně spálit. Kdy se vyplatí být až druhým majitelem jachty a na co byste se v takovém případě měli zaměřit? 

Důležitý je celkový stav jachty a jestli je možné poskytované informace ověřit. Například počet motohodin apod. My využíváme síť prověřených prodejců BandOfBoats a vlastní kontakty na prodejce a firmy, které se o jachty starají. 

Stejně důležitá je dokumentace k jachtě, registrace, režim DPH, pojistky a aby jachta nebyla zatížena zástavou, dluhy vůči státu, marině či firmám, které se o jachtu starají.

Velký pozor je třeba dát na jachty, které byly úplně nebo částečně zaplaveny vodou.

Motivace pro nákup použité jachty

Prvním krokem je podle nás vyjasnit si, co od nákupu očekáváme a jaké jsou omezující podmínky. Uvádíme nejčastější motaci při  úvahách o nákupu použité jachty tak, jak se s nimi setkáváme: 

Úspora peněz v porovnání s koupí nové lodě

Motivací pro koupi použité jachty je často úspora peněz, ale kvalitní majitelské lodě drží svoji hodnotu velmi dlouho a ceny nových lodí neustále rostou. Proto stojí za to vypočítat celkové náklady na vlastnictví jachty za dobu, kterou ji chcete mít a uvážit i hodnotu jachty při následném prodeji. Překvapivě se může ukázat, že celkové náklady na použitou jachtu nemusí být levnější, než na jachtu novou. 

Zdá se, že použitá loď je k mání ihned po zaplacení, zatímco čekací doba na nové kvalitní lodě je v řádu let. U použitých jachet sice mohou v některých zemích formality při přepisu trvat i několik měsíců (bohužel), ale pořád to bude míň, než trvá výroba nové jachty.  

Z naší zkušenosti platí lidová moudrost „ševče drž se svého kopyta“. Prostě pokud se na trhu s použitými loděmi opravdu dobře neorientujete (a jestli ano, tak proč se tím neživíte?),  nedoporučujeme spekulativní rychlé nákupy velmi levných lodí. Většinou se ukáže, že je loď něčím zatížena (úvěrem, sporem, technickými problémy apod.) a výhodnost investice se tím vytratí. 

Užitečné tipy pro nákup použitých jachet:

Srovnání nabízení ceny s novou jachtou

  1. Vyplatí se kontaktovat místního autorizovaného prodejce příslušné značky  a požádat o nabídku jachty identické, nebo nejbližší možné konfigurace v aktuálních cenách. A taky požádejte o cenu v konfiguraci, kterou byste si vybrali Vy.  Porovnáním cen zjistíte jaká je hodnota výbavy, kterou si někdo vybral,  ale pro Vás třeba není důležitá. Přitom její cena může činit rozdíl mezi novou a použitou jachtou?!
    A navíc se od autorizovaného prodejce můžete dozvědět zajímavé informace o modelu, nebo i konkrétní lodi.
  2. Dobře zvažte kolik ušetříte nákupem použité jachty oproti nákupu nové s výbavou přesně podle Vašeho přání.

Autorizovaného prodejce najdete vždy na webu výrobce a pokud ne, nechte si od něj předložit autorizaci, pověření, nebo se radši zeptejte přímo výrobce.


Pokud firma nabízí skoro všechny značky, bude se jednat o překupníka nebo agenta charterové firmy, která možná nakupuje pro svoje potřeby přímo u výrobce, ale není autorizovaným prodejcem. 

Majitelské plachetnice a katamarany si dlouho drží cenu

Cena jachet, které se pronajímaly jen s kapitánem, klesá velmi pomalu a s ohledem na dlouhé dodací termíny kvalitních loděnic zásadní změnu nečekáme u majitelských lodí ani po pandemií COVID-19.  Naopak během pandemie je zájem o majitelské jachty velmi silný. Prodej majitelské plachetnice nebo katamaranu nebývá impulsivním rozhodnutím, nejčastějším důvodem prodat  svoji milovanou a dobře udržovanou plachetnici nebo katamaran, bývá pořízení nové lodě, nebo když majitel ví, že nebude schopen na svoji loď v budoucnu jezdit. 

U použitých jachet se musíte pečlivě seznámit s registrací, způsobem jak bylo vyřízeno DPH a zjistit jaké daňové povinnosti přejdou na nového majitele! 

Rádi Vám vyhledáme použité jachty dle Vašeho zadání a pomůžeme s vyřízením všech formalit. 

Charterové plachetnice a katamarany je nutné pečlivě před koupí zkontrolovat

Všechny jachty, které jsou půjčovány bez kapitána, podléhají mnohem většímu opotřebení, než lodě privátní, resp. se stálou posádkou. Posádka, která na jachtě pracuje, ji bude ve vlastním zájmu udržovat v co nejlepším stavu, jinak ji majitel/provozovatel brzy vymění… Takže při kotvení v zátoce, kde se klienti koupou, kapitán místo plavání s nimi (které ani není v popisu jeho práce), projde jachtu a třeba dotáhne uvolněné kliky od dveří. Kdo a kdy to udělá na charteru bez kapitána, kdy je každá minuta drahá a není čas ztrácet čas? Týden s uvolněnou klikou se dá vydržet a často posádka ani uvolněné kliky ve spěchu při vylodění nikomu nenahlásí. Odjíždějící posádka nespěchá, ale personál přebírající jachtu je pod tlakem další posádky, která by chtěla jachtu převzít nejlépe už ráno, takže čas na kontrolu detailů jako utažení klik prostě není. A tak to jde týden po týdnu až klika spadne a nenávratně poškodí podlahu. A stejné je to s motorem, elektronikou a dalšími důležitými součástmi jachty. 

Podtrženo a sečteno: menším rizikem je koupit bez pořádné prohlídky privátní jachtu od majitele, který ji vlastnil několik let a celý jeho příběh je pochopitelný, než pořídit si bez pořádné prohlídky naleštěnou chartrovou jachtu z půjčovny. Navíc nejlevnější „ojetiny“ často nabízí firmy, které taky poskytují nejvyšší slevy na charter. A kde by při nízkých cenách charteru braly peníže na kvalitní a preventivní údržbu? 

Pokud zvažujete koupi použité jachty, rádi Vám poskytneme náš názor i služby, založené na zkušenostech z péče o více než 50 jachet a katamaranů v délkách od 32 do 65 stop.

Jste rozhodnuti pro nákup použité jachty?

Aktuálně je trh s použitými loděmi velmi aktivní a s nabídkou kvalitních jachet je to podobné jako s nabídkou bytů, většinou se prodají ještě než je inzerát zveřejněn. 


Pokud máte alespoň hrubou představu o své budoucí jachtě, sdělte námi ji a pokusíme se pro Vás vyhledat prostřednictvím našich partnerů vhodnou jachtu a prověříme její minulost, případně zajistíme prohlídku znalcem. 

Kontaktujte nás

Jsme tu, abychom plnili Vaše jachtařská přání.
Napište nám o nich.