Naplňujeme vaše jachtařské sny

Domů » Služby pro jachting » Pojištění a právní otázky

Pojištění a právní otázky

Poraďte se s praktickými věcmi, než se vydáte na cestu, nebo než si pořídíte jachtu

Výhodou jachtingu je svoboda, která přináší tu nevýhodu, že se občas vydáváme do míst, která jsou úchvatná, ale evropské pojetí práva tam nefunguje. Víte, že za neúmyslné poškození korálového útesu můžete jít i do vězení?

Níže uvádíme nejčastější dotazy a předpoklady skipperů, kterým jsme v jejich situaci pomáhali.

FAQ

1. Jaká je odpovědnost skippera?

Jachtařské pojištění

Víte, že skipper jachty odpovídá za zaviněné škody celým svým současným i budoucím majetkem? Proč se o tom nemluví? Protože nikdo nechce svoje potenciální klienty strašit a navíc se v tom málokdo vyzná a na pojištění se moc nevydělává. ALTUMARE ale považuje pojištění a právní otázky jachtingu za velmi důležité, proto Vám nebudeme nic přikrášlovat, ani Vás děsit. A hlavně pro Vás máme doporučení a  řešení různých situací.  

Jak je možné, že právním otázkám jachtingu rozumíme? Protože součástí našeho týmu je i právnička Michaela, která studovala české, německé a anglické právo a již několik let spolupracuje s předními evropskými odborníky na problematiku jachtingu. Velmi těsně kooperuje i s centrálou pojišťovny YachtPool v Německu.  Díky těmto vazbám a letitým zkušenostem jsme v minulosti poskytli podporu našim klientům, kterým se během jejich charteru přihodili nepříjemné události (často zcela nezaviněně).

Výhodou jachtingu je svoboda, která přináší tu nevýhodu, že se občas vydáváme do míst, která jsou úchvatná, ale evropské pojetí práva tam nefunguje. A i některé  zámořské země mají velmi přísné zákony na ochranu přírody, které na místě nekompromisně vymáhají úředníci často vyškolení v Evropě, nejčastěji v Anglii. Jednání s nimi je nesmírně složité a za poškození korálového útesu (na který třeba narazíte při plavbě) může hrozit nejen vysoká pokuta, ale i vězení. A domáhat se evropského pojetí práva ve vzdálené Střední Americe prakticky nelze. Pomoci by měla místní firma, od které si loď půjčíte, ale bohužel v praxi dost často volí menší zlo, tedy spolupracovat s místními úřady na postihu klienta, protože opačný postup by mohl ohrozit jejich podnikání v daném místě. I takové zkušenosti máme a vždy jsme dokázali svým klientům efektivně pomoci. 

2. Stačí mi charteru pojištění kauce?

Pojištění skipperaNE, pokud chcete být skutečně dobře ochráněni, tak určitě ne. Potřebujete ještě pojistku odpovědnosti skippera. Často se setkáváme s argumentem, že „pojistku odpovědnosti mám k prémiové platební kartě“. Ano, ale ta kryje odpovědnost v občanském životě, nikoli odpovědnost skippera. Prověřte si to, pokud nevěříte. Opravdu je pojistka odpovědnosti skippera podle nás nutností. 

Pojistka kauce totiž kryje škody, ke kterým dojde během charteru  (s určitými výlukami, jak už to u pojistek bývá – např. škod spáchaných pod vlivem návykových látek a alkoholu). Nekryje ale škody vzniklé „hrubou nedbalostí“. A například náraz na osamocenou mělčinu, která je vyznačena v mapách, bývá často posuzována soudem jako hrubá nedbalost.

Skipper odpovídá za jachtu i její posádku a má mít veškeré podklady pro bezpečnou plavbu: papírové mapy, GPS atd. Zejména nejsou-li žádné mimořádné podmínky a jachta nemá poruchu, může být náraz na mělčinu posouzen jako hrubá nedbalost. Že se Vám to nemůže stát? Věřte, že každý rok se právě toto stane mnoha skipperům. O následcích případných environmentálních škod jsme se zmínili v úvodu, ale i kdyby tyto nebyly žádné, oprava jachty může stát desítky tisíc EUR, které po skipperech každoročně vymáhají majitelé jachet, nebo pojišťovťny v rámci tzv. „regrese“, tj. pojišťovna škodu majiteli jachty uhradí, ale vymáhá ji po viníkovi, tím je skipper, který za zaviněné škody ručí celým svým současným i budoucím majetkem…

Opravdu víme o čem mluvíme a pokud se nás chcete zeptat na specifické otázky ohledně jachtařského pojištění, pošlete nám mail na knowhow@altumare.cz nebo použijte formulář níže.

Pojistku kauce i odpovědnosti skippera u pojiťšovťny YachtPool, se kterou spolupracujeme, můžete uzavřít online zde

3. Mám pojistku od firmy, která mi charter zařizuje

Komplexní pojištěníTaková pojistka může mít bezesporu svoje výhody, třeba v tom, že nemusíte skládat kauci a vyřízení případných škod jde mimo Vás. Pro malé škody to může dávat význam (pokud je nízká spoluúčast), ale zvažte cenu této jednorázové pojistky, protože komerční pojištění (např. námi nabízené od YachtPool) má platnost na dobu jednoho roku. Dalším faktem ke zvážení je riziko, že v případě komplikací s plněním (hrubá nedbalost, výluky), nemáte nikoho na své straně.  Pokud pojistka nebude škodu krýt, bude v zájmu majitele/provozovatele /agentury, aby někdo škodu uhradil . A nikdo jiný než skipper není po ruce…

V případě, že máte uzavřeno kvalitní pojištění u nezávislého subjektu (specializované pojišťovny), máte na své straně všechny jejich experty, právníky a zkušenosti. Udělají totiž všechno proto, aby Vás ochránili = nemuseli za Vás nic platit.  A věřte, že se to může hodit….

Neváhejte se na nás obrátit mailem na knowhow@altumare.cz s dotazy, budeme se jim věnovat. 

4. Když se nechám najímat jako kapitán, stačí mi jedno roční pojištění na všechny plavby?

NE, pojištění, o kterém jsme dosud mluvili, platí pouze pro amatérské skippery. Jestliže za svoji činnost skippera dostáváte jakoukoli odměnu (stačí, že neplatíte poměrnou cenu pronájmu jachty, nebo neplatíte letenku), pojistku pro amatérské skippery nelze využít!

Existují ale pojistky pro komerční skippery, nejsou o moc dražší a mají podmínky upravené na míru skipperům, kteří se nechávají najímat na plavby. Rádi Vám při jejich výběru a uzavření pomůžeme, chce to ale konzultaci s pojišťovnou, proto se na nás obraťte  mailem na knowhow@altumare.cz.

5. Platí pojištění kauce a odpovědnosti skippera i když pluji na jachtě, kterou vlastním a kterou jsem svěřil do charteru?

Rychlá a obecná odpověď by byla NE, ale tak jednoduché to není. Hodně záleží na tom, kdo přesně  je zapsán jako majitel jachty a dalších okolnostech. Pro majitele jachet od nás to máme vyřešené. Pokud Vás zajímá jak je to s Vaší pojistkou,  pošlete nám podrobnosti na knowhow@altumare.cz a podíváme se na to.

6. Jaké jsou právní a daňové otázky registrace a provozu jachty?

Řešíme i tuto složitou problematiku, zařizujeme pro budoucí majitele jachet konzultace a hledáme co nejlepší řešení jejich požadavků, spolupracujeme při tom se špičkovými právními a daňovými poradci na danou problematiku, například s Jaffa & Co | Superyacht & Aviation Lawyers.

Jakmile se majitel  rozhodne, pomáháme s dokumentací, založením firmy i řešením provozních a daňových otázek souvisejících s jachtou. 

Zajišťujeme i péči a případný charter jachty, viz samostatná sekce Charter management.

Podrobnější informace o souvisejících právních otázkách

Články o právní problematice v jachtingu, které jsme připravovali a byly zveřejněny v magazínu MyBoat. Níže si je je můžete stáhnout v plném znění v pdf.

Uvažujete o získání kapitánského průkazu? Podívejte se na podrobné srovnání jednotlivých typů licencí pro ovládání mořské jachty, které máte. 

Chystáte se pronajmout si loď na svou nejbližší plavbu? Vyzkoušejte náš on-line rezervační systém s desítkami prověřených lodí, katamarany i monohuly.

Zvažujete pořízení vlastní lodě? Jsme oficiálním dealerem řady světoznámých značek. Navštivte naši stránku prodej jachet.

Hledáte vhodnou destinaci kam plout? Podívejte se na náš přehled nejatraktivnějších lokalit pro jachtaře s řadou praktických postřehů.

Kontaktujte nás

Jsme tu, abychom plnili Vaše jachtařská přání.
Napište nám o nich.